John F. Kennedy’nin sevgilisine yazdığı mektuplar 88 bin dolara satıldı

0
222

John F. Kennedy’nin sevgilisine yazdığı mektuplar 88 bin dolara satıldı

VON POST’UN KOLEKSİYONUNDAN ÇIKTI

ABD’nin suikasta kurban giden başkanı John F. Kennedy tarafından İsveçli kız arkadaşı Gunilla von Post’a yazılmış el yazısı mektuplar, Boston kentindeki müzayedede 88 bin dolara alıcı buldu.

“EVLENMEZSEN GÖRÜŞELİM”

Kennedy, 1953’teki düğününden haftalar önce tanıştığı von Post’a yazdığı mektuplarda, birlikte geçirdikleri zamanı “Hayatımın parlak bir anısı” kelimeleriyle nitelendiriyor.

YILLARCA SÜREN YASAK AŞK

2011 yılında hayata veda eden von Post’un koleksiyonunda bulunan mektupların, 1955 ile 1956 tarihlerinde kaleme alındığı ve Kennedy’nin henüz senatörken yazdığı belirtildi.

ABD senatosunun antetli kağıdına yazılan mektupların içeriğinde, ikilinin İsveç’e yaptığı romantik gezinin ve von Post’un evleneceği haberinin yansımaları yer alıyor.

Kennedy, mektubunda Von Post’un evlenme haberine karşılık, “Öğrendiğimde üzüldüğümü söylemek zorundayım, en sonunda, sen ABD’ye gelmiyorsun ve bir çiftçiyle evleniyorsun. Eğer evlenmezsen (ABD’ye) gel çünkü seni görmek isterim. Geçen yaz seninle harika bir zaman geçirdim. Hayatımın parlak bir anısı. Harikasın ve seni özlüyorum” ifadelerine yer verdi.

John F. Kennedy’nin sevgilisine yazdığı mektuplar 88 bin dolara satıldı #1

O dönemde Massachusetts Senatörü olan Kennedy, ölene dek evli kaldığı Jacqueline Bouvier ile nişanlıydı. İkilinin ilişki yaşaması, her ikisinin de itibarı için tehlike yaratmasına rağmen, von Post, 1997 yılında çıkardığı ‘Love, Jack’ adlı anı kitabında bu ilişkiyi yıllarca sürdürdüklerini yazdı.

Kennedy ve Post, birbirlerini son kez 1958 yılında bir galada gördü. 1956 yılında Kennedy, Post’a görüşmeyi teklif ettiği halde, Post’un nişanlandığı için irtibatı kesmesi üzerine, ikili birbirlerine mektup yazmayı bıraktı.

John F. Kennedy’nin sevgilisine yazdığı mektuplar 88 bin dolara satıldı #2

John F. Kennedy’nin sevgilisine yazdığı mektuplar 88 bin dolara satıldı #3

John F. Kennedy’nin sevgilisine yazdığı mektuplar 88 bin dolara satıldı #4

John F. Kennedy’nin sevgilisine yazdığı mektuplar 88 bin dolara satıldı #5

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz