James Ball’ın Sistem adlı kitabında internetin tarihi

0
267

James Ball’ın Sistem adlı kitabında internetin tarihi

PULİTZER ÖDÜLLÜ YAZAR

İnternet, temelde kablolar ve bağlantılardan oluşan bir ağdır, dünyayı sarıp sarmalayan, veri merkezlerini birbirine ve nihayetinde bize bağlayan teller ağıdır.

Satın almak için tıklayın:

Peki tüm bu ağların sahibi, finansörü, denetleyicisi kim? Bu devasa sistem nasıl gelişti? Ekonomi ve politikayı kullanarak toplumu nasıl şekillendirdi?

“İNTERNETİN NEŞE DOLU TARİHİ”

James Ball, bilgisayar bilimcilerden kablolu yayıncılara, milyarder yatırımcılardan reklamcılara, aktivistlerden istihbarat kurumlarına kadar pek çok kişiyle röportaj yaparak internetin keşfedildiği ilk günden günümüze kadarki dönüşümünün kısa tarihini yazıyor. Facebook, Google, Amazon, Apple gibi şirketlerin iç işleyişini çözümleyerek buzdağının görünmeyen yüzüne dikkat çekiyor.

“BÜYÜLEYİCİ, İLGİ ÇEKİCİ”

Silikon Vadisi’nin karizmatik CEO’ları Mark Zuckerberg, Jeff Bezos, Larry Page gibi isimleri masaya yatırarak internetin özgür, karmaşık, tehlikeli ve rahatsız edici tüm yönlerini ortaya koyuyor.

“OKUNMASI GEREKEN KİTAP”

Pulitzer ödüllü gazeteci-yazar, bir zamanlar demokrasinin yenilikçi bir uzantısı olarak coşkuyla karşılanan internetin insan hayatına, toplumlara ve sisteme etkisinin portresini titizlikle çiziyor.

James Ball’ın Sistem adlı kitabında internetin tarihi #1

Sayfa: 352

“James Ball, Sistem’de interneti yönetenlere dair eleştirel bir bakış sunuyor. Mucitlerin, yatırımcıların, vasilerin, kural koyucuların, isyankârların gözünden bakıldığında bu kitap internetin neşe dolu bir tarihinden ibaret. Ball, internetin işleyişine daha da dikkat etmemizi tavsiye ediyor; 2008’deki ekonomik krizden önce finans endüstrisinde olduğu gibi eylemsizlik oyununa gelmememiz gerektiğini belirtiyor.” Financial Times

James Ball’ın Sistem adlı kitabında internetin tarihi #2

James Ball

“Bizi Zuckerberg, Bezos ve diğerlerinin ötesine; çevrimiçi her şeyin nasıl çalıştığını, bundan kimin yararlandığını keşfettiğimiz daha karanlık bir dünyaya götürüyor. Büyüleyici, ilgi çekici ve önemli” Observer

“Tam da bu zamanda okunması gereken bir kitap.”Spectator

Ergül Tosun

Kitap sayfası için iletişim:

[email protected]


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz