Denizli’de üretimi yapılan deve sütüne talep arttı

0
207

Denizli’de üretimi yapılan deve sütüne talep arttı

LİTRESİ 100 LİRA

Koronavirüs salgınıyla birçok alışkanlığımız değişti.

“ALMANYA, FRANSA, HOLLANDA GİBİ ÜLKELERE GÖNDERDİK”

Vatandaşlar, virüse karşı şifa olacağını düşündüğü yiyecek ve içecekleri denemeye başladı.

“DEVE SÜTÜNE YOĞUN TALEP VAR”

Sarayköy’de üretilen deve sütüne bu dönemde talep artmaya başladı.

“BU SÜT SAYESİNDE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİZ GÜÇLENİYOR”

Süt üreticileriden Ahmet Bulanık,“Bu süt sayesinde vücudumuzun bağışıklık sistemi kuvvetleniyor” dedi.

Sarayköy ilçesi, Türkiye’nin önemli deve üretim merkezleri arasında yer alıyor. İlçede bulunan çiftliklerde erkek develer, güreşler için hazırlanırken, dişi develerden de süt elde edilip satılıyor. Çiftliklerin önemli gelir kaynakları arasında yer alan deve sütü, litresi 100 liradan alıcı buluyor. Günde 3 kez makineyle sağılarak, elde edilen deve sütü, Türkiye’nin birçok şehrinin yanı sıra yurt dışına da gönderiliyor.

Denizli de üretimi yapılan deve sütüne talep arttı  #1

Sığma Mahallesi’nde oturan ve 30 yıldır deve üreticiliği yapan Raşit Durmaz, “15 yıldır deve sütü üretimi de yapıyorum. 9 devem var. 1 deveden 2 ile 3 litre arası süt alıyoruz. Litresini 100 TL’ye satıyoruz. İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere Türkiye’ye yoğun olarak deve sütü gönderiyoruz. Yurt dışından tatile gelenler, dondurulmuş deve sütlerimizi yanlarında götürüyor. Hollanda, Almanya, Fransa gibi ülkelere de deve sütü gönderdik” dedi.

Denizli de üretimi yapılan deve sütüne talep arttı  #2

Deve sütünün şifa kaynağı olarak görüldüğünü belirten Durmaz, “Koronavirüs döneminde, deve sütüne yoğun talep var. Bağışıklığa iyi geldiği biliniyor. Taleplere yetişemiyoruz. Talep oranı geçmişe göre, yüzde 150 arttı. Alıcılar için liste oluşturduk. Müşterilerimiz sıralarını bekliyorlar” diye konuştu.

Denizli de üretimi yapılan deve sütüne talep arttı  #3

Deve sütü üreticilerinden Ahmet Bulanık ise “Bu süt sayesinde vücudumuzun bağışıklık sistemi kuvvetleniyor. Bu yüzden aşırı talep mevcut. Taleplere yetişmemiz çok zor çünkü develer, inekler gibi çok süt vermezler. Biz sütlerimizi  eksi 18 derecede dondurup, siparişlerimizi hazırlamaya çalışıyoruz” dedi.

Denizli de üretimi yapılan deve sütüne talep arttı  #4

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz