Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD’nin açıklamalarına yanıt

0
202

Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD’nin açıklamalarına yanıt

“ANTİSEMİTİST DİLİN HİÇBİR YERDE YERİ YOK”

İsrail’in sivil Filistinli halka yönelik katliamları devam ediyor.

Dışişleri Bakanlığı ndan ABD nin açıklamalarına yanıt #1

Tüm bu saldırılara sessiz kalan ABD, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsrail’i ve destekçilerini sert dille kınayarak, lanetleyerek yaptığı konuşma üzerine skandal bir açıklamaya imza atmıştı.

BAKANLIK AÇIKLAMASI

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price Washington yönetiminin Erdoğan’ın ‘Yahudi halkına karşı sahip olduğu Antisemitist söylemlerini şiddetle kınadığı’ sözlerini içeren ifadeler kullanmıştı.

“ÜLKEMİZ HOLOKOST’TAN KAÇAN ÇOK SAYIDA YAHUDİ’YE VATAN OLMUŞTUR”

Price ayrıca,”“Antisemitist dilin hiçbir yerde yeri yok. ABD, tüm biçimleriyle antisemitizmle mücadele etme konusunda kararlığa sahip. Antisemitizme sıklıkla eşlik eden, şiddeti ve antisemitizmi destekleyen tehlikeli yalanları da ciddiye alıyoruz. Yalanlara daima gerçeklerle karşı koymalı ve nefret suçlarına adaletle cevap vermeliyiz.” sözlerini kaydetmişti.

“YAHUDİ KÖKENLİ VATANDAŞLARIMIZ AYRIMCILIĞA MARUZ KALMADAN YAŞAMAKTADIR”

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alan açıklamalara yönelik Dışişleri Bakanlığı’ndan yanıt gecikmedi.

“ANTİSEMİTİZM KAVRAMI İSTİSMAR EDİLMEMELİDİR”

Bakanlık tarafından yapılan açıklamalarda şu ifadelere yer verildi:

“İSRAİL’E DOKUNULMAZLIK SAĞLAMAYA YÖNELİK GİRİŞİMLER VAHİM BOYUTLARA ULAŞTI”

“ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik yer alan ithamları bütünüyle reddediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği hususların hedefi Yahudiler değil, günlerdir Filistin’e yönelik olarak ayrım gözetmeksizin sürdürdüğü saldırılarla, büyük bölümünü çocuk, kadın ve gençlerin teşkil ettiği çok sayıda masum Filistinlinin hayatını kaybetmesine neden olan İsrail Hükümetidir. Öte yandan, Sayın Cumhurbaşkanımız İsrail’in eski bir Başbakanının ifadelerini hatırlatmıştır.

“SALDIRILARIN DURDURULMASI İÇİN ÇABA SARFETMEYE DAVET EDİYORUZ”

Dışişleri Bakanlığı ndan ABD nin açıklamalarına yanıt #2

Tüm inançlara saygı duyan ve farklı din ve inanç gruplarının barış içinde birarada yaşama kültürüne sahip bulunan toplumumuzda Antisemitizm hiçbir zaman melce bulmamıştır. Ülkemiz toprakları, yüzyıllardır önce engizisyondan, İkinci Dünya Savaşı sırasında ise Holokost’tan kaçan çok sayıda Yahudi’ye vatan olmuştur.

Dışişleri Bakanlığı ndan ABD nin açıklamalarına yanıt #4

Cesur Türk diplomatları Holokost sırasında yüzlerce Yahudinin kurtarılmasına yardımcı olmuştur. Yahudi kökenli vatandaşlarımız bu topraklarda yüzyıllardır barış ve huzur içinde, herhangi bir ayrımcılığa maruz kalmadan yaşamaktadır.

Türkiye Antisemitizmi ilk defa insan hakları ihlali olarak tanımlayan BM İnsan Hakları Konseyi kararının ana sunucuları arasında yer almaktadır. Antisemitizmin bizzat Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından müteaddit kereler insanlığa karşı bir suç olarak nitelendirilip telin edildiği de hatırlanmalıdır.

Öte yandan, Antisemitizm kavramı, mevcut İsrail Yönetimi’nin Filistin halkına yönelik sürdürdüğü saldırılarının yanısıra, işgal altındaki topraklarda sistematik şekilde yürüttüğü etnik, dini ve kültürel temizlik politikaları eleştiriden muaf tutmak ve bu alanda İsrail Yönetimi’ne dokunulmazlık sağlamak amacıyla istismar edilmemelidir.

İsrail’e dokunulmazlık sağlamaya yönelik girişimlerin hangi vahim boyutlara ulaştığı son olarak, uluslararası barış ve güvenliğin muhafazasından sorumlu bulunan BM Güvenlik Konseyi’nin, bir üye ülkenin engellemesi nedeniyle, İsrail-Filistin ihtilafı gibi önemli bir konuda devre dışı bırakılmasıyla görülmüştür.

Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik haksız ithamların ve BM Güvenlik Konseyi’nde İsrail’e uluslararası dokunulmazlık sağlama girişimlerinin kaynağının aynı olması elbette tesadüf değildir.

Dışişleri Bakanlığı ndan ABD nin açıklamalarına yanıt #3

Öte yandan, tarihi açıdan tartışmalı bir nitelik taşıyan, hakkında hiçbir somut bilgi, belge ve kanıt bulunmayan 1915 olaylarını siyasi ve popülist sebeplerle “soykırım” olarak nitelendiren ABD Yönetimi’nin, tüm dünyanın gözü önünde cereyan eden İsrail saldırılarına arka çıkması, ciddi bir çelişki teşkil etmekte olup, Sayın Cumhurbaşkanımız bu çelişkiye de dikkat çekmiştir.

Hukuk temelli dünya düzeni ve uluslararası hukukun üstünlüğü söylemleriyle iktidara gelen ABD Yönetimi’nin halihazırda izlediği politikalar, esasen sözkonusu söylemlerle de çelişmektedir.

ABD Yönetimi’ni, liderlerimize yönelik haksız ve asılsız ithamlarda bulunmak yerine, İsrail’in sivil halka yönelik saldırılarının durdurulması için çaba sarfetmeye davet ediyoruz. BM Güvenlik Konseyi’ndeki vetonun kaldırılması bu alanda atılabilecek önemli bir ilk adım olacaktır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz