Almanya’da elektrikli araçlar 178 bin kişiyi işsiz bırakacak

0
221

Almanya’da elektrikli araçlar 178 bin kişiyi işsiz bırakacak

178 BİN KİŞİ ETKİLENECEK

Son yıllarda birçok marka artık tamamen elektrikli araçlara yönelirken, benzinli ve dizel modeller için yolun sonu görünüyor. Ancak bu durum, bazı sorunları da beraberinde getirebilir.

ALMANLARDAN 100 MİLYAR EURODAN FAZLA YATIRIM

Merkezi Münih’te bulunan Ekonomi Araştırma Enstitüsü’nün çalışmasına göre, Alman otomotiv sanayisinin içten yanmalı motorları bırakıp, elektrikli otomobil üretimine geçmesi ülkeye pahalıya mal olacak.

Şehirlerdeki hareketlilik ve elektrikli otomobile yönelik yapısal değişimden dolayı 2025’e kadar ülkedeki 178 bin kişi işsiz kalabilir.

Çalışmaya göre, Almanya’da otomotiv üretiminde çalışan yaklaşık 75 bin kişinin 2025’e kadar emekli olması öngörülüyor. Bu çalışanların yaklaşık 39 bini doğrudan otomotiv üretiminde istihdam ediliyor.

2030’a kadar 73 bini doğrudan üretimde olmak üzere otomotiv sanayisindeki 147 bin kişinin emekli olacağı tahmin ediliyor.

MERCEDES EV

Elektrikli hareketliğe geçişle yaşanan yapısal dönüşümden doğrudan etkilenen ürün gruplarının değeri 2015-2019 döneminde yüzde 13 düşerek 22 milyar euronun üzerine çıkarken, söz konusu ürün gruplarında çalışan personel sayısı da 8 bin azaldı.

Ekonomi Araştırma Enstitüsü’nün Endüstriyel Organizasyon ve Yeni Teknolojiler Merkezi Direktörü Prof. Dr. Oliver Falck, gelecek yıllarda içten yanmalı motorların üretiminin azalması nedeniyle Alman otomotiv sektöründe yok olacak işlerin sayısının, sektörden emekli olan çalışan sayısından daha yüksek olacağını söylüyor.

Verilen bilgiye göre elektrikli motorlar, petrol ile çalışan motorlara göre daha az parça bulunduruyor.

Son yıllarda otomobil endüstrisinde çığır açan teknolojilerin Çin ve ABD’den gelmesi Alman kamuoyunda tartışma konusu olurken, Alman üreticiler, bu tartışmalardan sonra elektrikli otomobiller için 100 milyar eurodan fazla yatırım yapacaklarını açıkladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz