Yemeksepeti hakkında resen inceleme başlatıldı

0
163

Yemeksepeti hakkında resen inceleme başlatıldı

İNCELEME BAŞLATILDI

Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK), ‘müşterilere ait kişisel verilerin ele geçirildiği, bu verilerin yayınlanması tehdidiyle ‘Yemeksepeti’nden fidye talep edildiği, bunun yerine getirilmediği için 20 bin kullanıcının kişisel verilerinin paylaşıldığı’ yönündeki haberler üzerine harekete geçti.

YEMEKSEPETİ: VERİ İHLALİ YA DA HIRSIZLIK TESPİT EDİLMEDİ

Gündem toplantısında iddiaları ele alan Kurul, şirketin “herhangi bir veri hırsızlığının tespit edilemediği” yönündeki açıklamasının doğruluğunun da tespiti için resen inceleme başlatılmasına karar verdi.

Yemeksepeti, 16 Kasım’da sosyal medyadan, “Kötü niyetli bazı kişilerin, şirket ile ilişkilendirdiği ve kaynağı belli olmayan verileri yayımlama tehdidiyle şirkete ulaşarak fidye talebinde bulunduğu, Yemeksepeti sistemlerinde bir veri ihlali olup olmadığının uzman ekiplerce detaylı şekilde araştırıldığı ve herhangi bir veri hırsızlığının tespit edilemediği” açıklamasını yapmıştı.

Kişisel Verileri Koruma Kurulu, 21 milyon 504 bin 83 kişinin etkilendiği belirtilen siber saldırının ardından veri ihlali gerekçesiyle Yemeksepeti hakkında, 29 Mart 2021’de de inceleme başlatmıştı.

Yemeksepeti hakkında resen inceleme başlatıldı #1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz