Umberto Eco’nun ‘Bütün bu kitapları okudunuz mu?’ sorusuna verdiği cevap

0
220

Umberto Eco’nun ‘Bütün bu kitapları okudunuz mu?’ sorusuna verdiği cevap

ECO’NUN KİTAP CEVABI

İtalyan yazar Umberto Eco’nun tabandan tavana kadar dolu kitaplığının aslında bir gösteriş için olduğunu ima ediyor. Yazar Nassim Taleb bunu onaylayarak böyle bir koleksiyonu antilibrary olarak adlandırarak, rafların finansal imkân yettiği ölçüde bilmediğimiz şeyler içermesi gerektiğini savunuyor.

ÖĞRENME NASIL ÖĞRENİLİR

Ayrıca okunmayan kitapların oranının da düşmesini beklememek lazım. Ne kadar çok okursan bilginin sınırları o kadar çok genişler ve fazla hiçbir şey bilmediğini anlamaya başlarsın.

“BİLMEDİĞİM ÇOK ŞEY VAR”

Eco’nun misafirlere verdiği cevap ise ilginçtir: “Hayır, bunlar ay sonuna kadar okumam gereken kitaplar. Diğerlerinin ise ofiste tutarım.”

Umberto Eco nun  Bütün bu kitapları okudunuz mu?  sorusuna verdiği cevap #1

Eco’nun 1977 yılında yayınladığı “Tez Nasıl Yazılır” kitabı İngilizceye daha yeni çevrildi. Kitap, her ne kadar internet ve herkesin bilgisayarının olduğu asır için güncellenmemiş olsa da, kapağının altında ister tez yaz ya da yazma, nasıl merak oluşturulur ve öğrenme nasıl öğrenilir konusunu anlatıyor.

Örneğin, Eco’nun fotokopilerin mazereti ifadesiyle karşılaşmadıysanız, bunun anlamı, materyalleri toplayarak artık onları özümsediğinizi düşlemeye başlarsınız. “Benim bilmediğim çok şey var” diye yazan Eco, “çünkü ben bir metni fotokopi ettim ve onun okumuşçasına rahatladım.”

Ergül Tosun

Kitap sayfası için iletişim:

[email protected]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz