Taliban’ın ele geçirdiği vilayet merkezi sayısı 18’e yükseldi

0
111

Taliban’ın ele geçirdiği vilayet merkezi sayısı 18’e yükseldi

KONTROLÜN KAYBEDİLDİĞİ YER SAYISI ARTIYOR

Taliban’ın Afganistan’da ele geçirdiği yer sayısı artmaya devam ediyor.

TALİBAN’IN HEDEFİ VİLAYET MERKEZLERİ

Kuzey ve kuzeydoğu bölgelerde saldırılarına hız veren Taliban, 8 Ağustos’ta kuzeydeki Sar-i Pul ve Kunduz vilayetlerinin merkezlerini ele geçirmişti.

HAYATINI KAYBEDEN SİVİLLERİN SAYISI

Afgan hükümet güçlerinin son 8 günde Taliban’a karşı kontrolü kaybettiği vilayet merkezi sayısı Trinkot, Kalat ve Pul-i Alem ile 18’e yükseldi.

Taliban ın ele geçirdiği vilayet merkezi sayısı 18 e yükseldi #1

ABD’nin Afganistan’dan çekilme kararı alması ve Afgan yönetiminin Taliban’la barış görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Taliban saldırıları hız kazandı. Taliban, hazirandan itibaren onlarca ilçeyi ele geçirdikten sonra kuşatmaya aldığı vilayet merkezlerine yöneldi.

Çoğu kuzeyde olmak üzere 15 vilayet merkezinde Afgan güvenlik güçleri, Taliban’a karşı kontrolü kaybetti. Kabil yönetimi halen 19 vilayet merkezinde hakim durumda. Çatışmaların son aylarda yoğunlaşması sivil kayıplarını ve göçleri artırdı.

Birleşmiş Milletler’e (BM) göre, 2021’in ilk yarısında 1659 sivil hayatını kaybederken, son bir ayda 1000’den fazla sivil hayatını kaybetti. Afganistan Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu, mayıs başından ağustosa kadar yaklaşık 1 milyon sivilin evlerinden olduğunu açıkladı.

BM, 18 milyon Afgan’ın insani yardıma ihtiyaç duyduğunu bildiriyor.

Taliban ın ele geçirdiği vilayet merkezi sayısı 18 e yükseldi #2

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz