Rize’ye çay toplamaya gelen 30 bin kişiye uyarı

0
160

Rize’ye çay toplamaya gelen 30 bin kişiye uyarı

KENTTE İNSAN YOĞUNLUĞU ARTTI

Rize’de çay mevsiminin gelmesiyle birlikte birçok kişi, çay toplamak için memleketlerine akın etmeye başladı.

“30 BİN KİŞİ RİZE’YE GELDİ”

Rize Valisi Kemal Çeber, bir uyarı yaparak,Çay hasadını pandemi kurallarına uygun yürütmezsek yeniden sıkıntılı sürece girebiliriz.” dedi.

“ÇAY İŞİ SIRADAN YAPILMAZ”

Koronavirüs tedbirleri kapsamında sınır kapılarının kapalı olması nedeniyle yabancı işçilerin gelemediği kentte üreticiler, ailece çay bahçelerine girdi.

“YAŞ ÇAYIN KOKUSU BİLE DEĞİŞTİ”

Ancak kentte artan insan yoğunluğu üzerine salgın tedbirlerine uyulması çağrısı yinelendi.

Rize ye çay toplamaya gelen 30 bin kişiye uyarı  #1

Rize Valisi Kemal Çeber, çay hasadı için kente gelenlerin yoğunluk oluşturduğunu belirterek ilgili kurumlarca pandemi nedeniyle her türlü tedbirin alındığını söyledi.

Vali Çeber açıklamada, şu ifadeleri kullandı;

“Başta İstanbul olmak üzere hastalık yoğun olan illerden 30 bine yakın hemşehrimizin Rize’ye geldiğini ve gelmekte olduğunu biliyoruz. Çay faaliyetlerimizi pandemi kurallarına uygun yürütmezsek vakalarda ciddi anlamda düşüş sağlamamıza rağmen yeniden sıkıntılı bir sürece gireriz.

Hemşehrilerimizden kurallara hassas olarak uymalarını rica ediyorum. Özellikle dışarıdan gelen hemşehrilerimizin geldiklerinde konakladıkları evler ve çay bahçeleri içerisinde kendilerini mümkün olduğu kadar izole ederek, kurallara uyarak çayı toplamalarını rica ediyorum.”

Rize ye çay toplamaya gelen 30 bin kişiye uyarı  #2

Çay tarımında günlük 300 TL yevmiye olduğunu duyanların kentte gelmeye çalıştığını anlatan Vali Çeber, “Basına yansıyan haberler tarım sektöründe çalışmak isteyen insanları özendiriyor.

Çay işi çok sıradan yapılabilecek bir iş değil. Çay bahçesinde çalışmanın ve çay toplamanın incelikleri var. Bazen bir şekilde gelen bu kardeşlerimizi biz vakıflardan yardım ederek geri göndermek zorunda da kalıyoruz.

İnsanları bu konuda da uyarmak lazım. Mutlaka önceden müstahsillerle irtibatı sağlamalılar. Dışarıdan gelip çalışma izni olmayan, gerekli bağlantıları yapmayan ya da çay sektöründe belli bir tecrübesi olmayan işçi kardeşlerimizi ya müstahsiller geri gönderiyor ya da biz hukuki eksiklikleri varsa idari ve gerekirse adli işlemleri yapıyoruz.” dedi.

Rize ye çay toplamaya gelen 30 bin kişiye uyarı  #3

Çay işçisi olmayan, çay bahçeleriyle yakından tanışmamış olan gençlerin de bahçelerine girmeye başladığını anlatan Vali Çeber, “Böyle olunca çayın kalitesi arttı, herkes memnuniyetini ifade ediyor.

Özel ve resmi çay fabrikaları yetkililerinin ortak kanaati, toplanan yaş çayın kokusunun bile değiştiği, çaydaki artık oranının azaldığı, saplı dediğimiz ayrıma çok giden çayların oranının azaldığıdır.

Rize çayını gururla sunabileceğimiz çay toplayabilir hale geldik. Bu sene bunun daha da artacağını ümit ediyoruz ve insanların çay bahçesine girmiş olmasını, ‘bir an önce kurtulalım’ dediğimiz bu sürecin belki de olumlu etkisi olan boyutlarından biri olarak değerlendiriyoruz.” diye konuştu.

Rize ye çay toplamaya gelen 30 bin kişiye uyarı  #4

Rize ye çay toplamaya gelen 30 bin kişiye uyarı  #5

Rize ye çay toplamaya gelen 30 bin kişiye uyarı  #6

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz