Parasetamol nedir? Parasetamol içeren ilaçlar ne işe yarar, yan etkileri nelerdir?

0
126

Parasetamol nedir? Parasetamol içeren ilaçlar ne işe yarar, yan etkileri nelerdir?

PARASETAMOL NEDİR?

Biontech ve Sinovac aşılarından sonra oluşabilecek yan etkiler nedeniyle önerilen Parasetamol aşı olan vatandaşlar tarafından araştırılıyor.

PARASETAMOL İÇEREN İLAÇLAR NE İŞE YARAR?

Aşı sonrası ortaya çıkan yorgunluk, baş ağrısı, ateş, titreme, kas/eklem ağrısı, kusma, ishal, aşı uygulanan bölgede ağrı, kızarıklık, şişlik gibi hafif yan etkiler gözlemlenebiliyor.

PARASETAMOL YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Yan etkilere karşı ise parasetamol içeren ağrı kesiciler öneriliyor.

Peki parasetamol nedir, ne işe yarar? Parasetamol içeren ilaçların yan etkileri nelerdir?

Uzman doktorlar tarafından reçete ile verilen Parasetamol içeren ilaçlar, gribal enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkan semptomların ortadan kaldırılması amacıyla kullanılır.

Etken maddesi parasetamol olan  ilaçlar ateş düşürücü ve ağrı kesici özellikleri nedeniyle tercih edilirler, renksiz ve acı yapıdadırlar. Kokusuz, beyaz ve kristalize bir toz halinde olan Parasetamol maddesinin acı bir tadı bulunur ve suda sınırlı ölçüde çözünür.

Parasetamol ağızdan alındığında gastrointestinal sistemde yani vücudun çiğneme, sindirim, emilim ve boşaltım işlemlerinin meydana geldiği ağızdan anüse kadar olan bölümü kapsayan sistemde hızla emilir.

Parasetamol içeren ilaçlar alındıktan sadece 30 ila 60 dakika sonra maksimum plazmalara ulaşarak, bütün dokulara  büyük bir hızla dağılır. Parasetamol içeren ilaçların plazma proteinlerine bağlanması ise zayıftır.

Parasetamol nedir? Parasetamol içeren ilaçlar ne işe yarar, yan etkileri nelerdir? #1

Baş ağrısı, migren, âdet sancıları, diş ağrısı, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara bağlı gelişen ağrı, nevralji, nevrit, siyatik, lumbago, kas ve eklem ağrıları, orta kulak ağrıları, sinüzit ve cerrahi operasyonlara veya yaralanmalara bağlı ağrılar ile vücutta oluşan birçok ağrıda faydalıdır.

Asetilsalisilik asite duyarlılığı olan hastalarda alternatif ilaç olarak kullanılır.

Kurdeşen, sdolunum zorluğu,  yüzde şişme, dudaklarda şişme, dilde şişme veya kabarma, karaciğerde hasar oluşumu, kanama problemleri, deride pütürlük, makulopapüler döküntüler, ürtiker, methemoglobinemi gibi yan etkiler görülebilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz