İzmit’te ot ve dal atıklarından gübre üretiliyor

0
174

İzmit’te ot ve dal atıklarından gübre üretiliyor

“TASARRUF EDİYORUZ”

İzmit’te vatandaşlar ve belediye ekipleri tarafından arazilerden toplanan atıkların, Durhasan köyü Lavanta Bahçesi içerisinde oluşturulan kompost alanda işlenmesine devam ediliyor.

UYGULAMA SIFIR ATIK KAPSAMINDA

İzmit Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü Bakım, Onarım ve Fidanlık Birim Sorumlusu Abdullah Kalkan, bu dönüşümle tasarruf sağlandığını belirterek, “Vatandaşın ve kendimizin yaptığı budamadan sonra arazide kalan dalları stok alanında topluyor, ibreli ve ibresiz olarak ayı ayrı öğütüyoruz. İbresiz olan kısmı araziden kendi biçtiğimiz otları ve yeşil örtüyü karıştırarak buraya getirip kompost üretimi yapıyoruz. Birinci etabımızı tamamlamak üzereyiz. İlk grupta yaklaşık 60 ton kompost gübre elde ettik. Periyodik olarak bunun karışımını yapıyoruz. Son ürün olarak inceltip, eleyip, gerekli tahlilleri yaptıktan sonra kendi ihtiyacımız olan alanlarda kullanacağız.

İzmit te ot ve dal atıklarından gübre üretiliyor #1

Bu uygulama sıfır atık kapsamına da giriyor. Ne dal artığı ne de ot artığı çöpe gitmiyor, yüzde yüz geri dönüşüyor. Bu geri dönüşümden elde edilen ürünler de kendi ihtiyaçlarımızı karşılıyor. Bu sayede hem dışarıdan gübre almamış, hem tasarruf etmiş, hem de sıfır atık kampanyasını desteklemiş oluyoruz.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz