İsrail’e 735 milyon dolarlık silah satışına Joe Biden’dan onay

0
166

İsrail’e 735 milyon dolarlık silah satışına Joe Biden’dan onay

YÜKSEK İSABETLİ FÜZE VE MÜHİMMAT TEDARİĞİ

Masum Filistin halkını hedef alan İsrail, saldırılarına devam ediyor…

“DAHA FAZLA KATLİAMA YOL AÇACAK”

Hava ve kara saldırıları sonucu yüzlerce kişi katledilirken, ABD Başkanı Joe Biden, İsrail desteğini sürdürüyor.

BIDEN HAMAS’I SUÇLADI

Washington Post gazetesi, Joe Biden’ın İsrail’e 735 milyon dolarlık silah satışına onay verdiğini duyurdu.

Habere göre, ABD’de Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi’nden bir sözcü, Biden yönetiminin 5 Mayıs’ta kongreye satış kararı hakkında bilgi verdiğini belirtti. Ancak bazı milletvekilleri bu hafta sonuna kadar anlaşmadan haberleri olmadığını iddia etti.

Washington Post, Biden yönetiminin İsrail’e hassas güdümlü silahların satışını onaylamasının, Demokrat Parti’nin Temsilciler Meclisi’nde etkili olan ilerlemeci kanadında büyük tepki çektiğini yazdı. Demokrat Partili solcu vekiller, bu satışı kendi lehine çevirecek İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya Washington’ın koşulsuz desteğini sorguladı.

Jerusalem Post gazetesine göre Biden’ın onay verdiği anlaşma sayesinde, İsrail, ABD’den yüksek isabetli güdümlü füzeler ve özel kabiliyetli mühimmat alacak.

İsrail e 735 milyon dolarlık silah satışına Joe Biden dan onay #1

Demokrat milletvekili yaptığı açıklamada, “Geçen hafta, İsrail ordusunun saldırıları birçok sivili öldürdü ve Gazze’deki gerçekler hakkında bilgi veren Amerikan haber ajansı Associated Press’in bulunduğu binayı vurdu. İsrail’e ateşkesi kabul etmesi için baskı uygulamadan bomba satışı önerisi, yalnızca daha fazla katliama yol açacaktır” ifadelerini kullandı.

Demokrat Partili Mark Pocan da sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, “Sadece Hamas tarafından atılan roketleri kınayamayız ve İsrail’in Filistinlilere yönelik devlet yaptırımlı polis şiddetini görmezden gelemeyiz. ABD yardımı bu şiddete fon sağlamamalı” açıklamasında bulundu.

Biden, geçtiğimiz günlerde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile yaptığı telefon görüşmesinde, bölgedeki gerilimden dolayı Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas’ı suçlamıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz