Isparta’da üç çocuk annesi aile ekonomisine katkı için taksicilik yapıyor

0
221

Isparta’da üç çocuk annesi aile ekonomisine katkı için taksicilik yapıyor

ŞOFÖRLÜĞE TRAKTÖR KULLANARAK BAŞLADI

Anneler Günü’nde ev ekonomisine katkı sağlamak için eşine destek vermek amacıyla yabancısı olduğu bir işe girip, başarılı olan bir kadının öyküsü:

Isparta da üç çocuk annesi aile ekonomisine katkı için taksicilik yapıyor #1

Isparta’da yaşayan 3 çocuk annesi İsmihan Topak (40), aile ekonomisine katkı sağlamak için 5 yıldır eşiyle birlikte taksicilik yapıyor.

“MAHALLE SAKİNLERİNDEN TEŞVİK ALDIM”

Şoförlüğe köyde traktör kullanarak başlayan Topak’a hem taksici esnafı hem de mahalle sakinleri destek veriyor.

Isparta da üç çocuk annesi aile ekonomisine katkı için taksicilik yapıyor #2

İstiklal Mahallesi’nde ikamet eden İsmihan Topak, ailesine ekonomik anlamda destek olabilmek için 5 yıl önce taksici olmaya karar verdi. Daha önce yaşadığı köyde traktör kullanan Topak, taksicilik konusunda hiç zorluk yaşamadı.

“BAZEN EŞİMİN MÜŞTERİLERİ BENİM TELEFON NUMARAMI İSTİYOR”

Genellikle erkeklerin tercih ettiği taksicilik mesleği için mahalle sakinlerinden de olumlu geri dönüşler alan Topak’a kendisi gibi taksici olan eşi Bekir Topak da büyük destek veriyor.

Isparta da üç çocuk annesi aile ekonomisine katkı için taksicilik yapıyor #3

“TAKSİCİ ESNAFI BENİ PLAKADAN TANIYOR VE YOL VERİYOR”

Isparta da üç çocuk annesi aile ekonomisine katkı için taksicilik yapıyor #4

İsmihan Topak, eşi de taksici olduğu için meslekte sıkıntı yaşamadığını belirterek, kendisinin kullandığı araçta daha önce şoför çalıştığını ancak kendisiyle anlaşamadıklarından dolayı bu işe girmek istediğini söyledi. Yaşadığı köyde traktör kullandığı için araç kullanma hevesi olduğuna değinen Topak, “Mahallemden de ‘bu işi sen yaparsın’ şeklinde teşvik aldım.” dedi.

“ÇOCUKLAR OLUNCA ZORLANDIM ANCAK BORCUMUZ ÇOKTU”

Bazen eşinin müşterilerinin de kendisinin telefon numarasını istediğini ifade eden Topak, “Eşim ‘benim müşterilerimi de çalıyorsun’ diye espri yapıyor. Vatandaşlar da şaşırıyorlar. Isparta gibi küçük bir yerde bayan bir taksici görünce ‘Baya gelişmiş, bunu da gördük’ şeklinde güzel tepkiler alıyorum.” diye konuştu.

Kentteki taksici esnafının kendisini plakadan tanıdığına değinen Topak, “Ben ara yolda olsam geneli yol veriyor. Ben onlara saygı duydum, onlar bize saygı duydu.” dedi.

3 çocuk annesi olan İsmihan Topak, evlerinin taksi durağına yakın olduğunu, zaman zaman çocukları için gün içerisinde eve gidip geldiğini söyledi. Topak, “Çocuklarımız da büyüdü. En küçüğü 8 yaşında. Bu konuda biraz zorlandık ama ev aldığımız için borcumuz çoktu. Eşime destek olmak zorundaydım. Kimseye muhtaç olmamak adına araba da kendimizin olunca bu işe girdim.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz