IMF: Yükselen faiz oranlarına hazırlanmamız gerekiyor

0
309

IMF: Yükselen faiz oranlarına hazırlanmamız gerekiyor

“AVRUPA BİRLİĞİ AŞILAMAYLA İKİ EKONOMİYİ YAKALAYACAK”

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Avrupa Üniversite Enstitüsü tarafından düzenlenen “Birliğin Durumu” başlıklı video konferans etkinliğinde  ABD ve Çin ekonomileri için “güçlü bir şekilde çalışan iki motor” benzetmesi yaptı.

“BUNDAN ANCAK BİRLİKTE ÇIKACAĞIZ”

Georgieva, yaz aylarında Avrupa Birliği’nin de aşılarla ABD ve Çin  ekonomisini yakalamasını beklediklerini belirterek, toparlanmanın hızlanacağını dile getirdi.

IMF: Yükselen faiz oranlarına hazırlanmamız gerekiyor #1

Küresel ekonominin bu yıl yüzde 6 ve gelecek yıl yüzde 4,4 büyümesinin beklendiğini anımsatan Georgieva, ancak ülkeler arasında ayrışan toparlanmanın ciddi bir sorun olduğunu anlattı.

“ÖZELLİKLE ABD FAİZ ORANLARINDA ÖNEMLİ BİR HAREKET VAR”

Georgieva, belirsizliğin de yüksek olduğunun altını çizerek, “Bu işte birlikteyiz, bundan ancak birlikte çıkabiliriz.” dedi.

“GERİDE YÜKSEK BORÇ YÜKÜ KALABİLİR”

Salgına karşı sağlanan politika desteğinin kaçınılmaz olarak geri çekilmesi gerekeceğini belirten Georgieva, bunun çok dikkatli yapılması gerektiğini vurguladı.

Georgieva, “Muhtemelen yükselen faiz oranlarına hazırlanmamız gerekiyor. Özellikle ABD faiz oranlarını izlemek önemli, çünkü orada önemli bir hareket var.” dedi.

IMF Başkanı Georgieva, potansiyel olarak faiz oranlarının yükseldiği bir ortamda henüz büyüyemeyen, geride kalan ve yüksek borç yükü altındaki ülkelerin kendilerini zor bir durumda bulabileceğini ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz