Hemşireler: Artık nefes almak istiyoruz

0
231

Hemşireler: Artık nefes almak istiyoruz

“KORUYUCU EKİPMANLARI SAATLERCE ÇIKARAMIYORUZ”

Türkiye’nin koronavirüs ile mücadelesinde en ön safta yer alan hemşirelerin zorlu mesaisi sürüyor.

“MESLEĞİMİ ÇOK SEVİYORUM”

İzmir’de Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev alan hemşireler, zor koşullarda salgınla mücadele ediyor.

“NEFES ALMAK İSTİYORUZ”

Salgının biteceği günü iple çektiklerini belirten hemşireler, koruyucu kıyaferlerini saatlerce üzerlerinden çıkaramadıklarını ifade etti.

“İNSANLARA YOĞUN BAKIMLARI GÖSTERMEK LAZIM”

Koronavirüs Yoğun Bakım Servisinde görevli hemşire Nazan Arslan, pandemi sürecinde hem fiziksel hem de psikolojik olarak çok yorulduğunu belirtti.

Tedbirlere uyulmamasının iş yüklerini arttırdığını vurgulayan Arslan, bu konuda herkesi duyarlı olmaya davet etti.

Hemşireler: Artık nefes almak istiyoruz #1

Tüm zor şartlara rağmen mesleğini çok sevdiğini belirten Hemşire Nazan Arslan, “Hastalara yardım etmek için hemşire oldum. İyi ki bu mesleği seçmişim.” ifadelerini kullandı.

Pandemi Hastanesinde görevli  Serap Alageyik, salgın sürecinde birçok hemşirenin hayatını kaybettiğini söyledi.

Çok yorulduklarını ve artık nefes almak istediklerini vurgulayan Alageyik, “Hem anne hem hemşire hem sağlık çalışanı olarak çok yorulduk. Bizim de artık tatile ihtiyacımız var, dinlenmek istiyoruz. Herkes dikkat etmeli. Bu hastalığın genci yaşlısı yok. Koronavirüs salgını nedeniyle iş yükümüz çok arttı. Ben salgının başından bu yana iki kez koronavirüs’e yakalandım. Evimde karantina altına alındım. Benim için çok zor bir süreçti ama atlatarak mesaime geri döndüm.” diye konuştu.

Yoğun bakımda son bir yıldır koronavirüs ile savaş verdiğini belirten Hemşire Ceyda Can, yıllardır büyük mutlulukla yaptığı mesleğini çok sevdiğini söyledi.

Hemşireler: Artık nefes almak istiyoruz #2

Hemşire Can, insanlara duyarlı olmaları için yoğun bakımdaki süreci göstermek gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Biz her gün onların gelmek istemediği hastanelere gelip mesai yapıyoruz ama onlar ısrarla dışardalar. Kovid hastaları yoğun bakımlarda nefes alamıyor, biz buna şahidiz. İnsanlara bu süreci göstermek lazım ki tedbirlere uyarak evlerinden çıkmasınlar.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz