Fiyatı altınla yarışıyor: Kenger sakızının faydaları nelerdir

0
113

Fiyatı altınla yarışıyor: Kenger sakızının faydaları nelerdir

KENGER SAKIZININ FAYDALARI

Dikeni, tohumu ve kökleri farklı şekillerde tüketilebilen ve şifa kaynağı olarak görülen kenger bitkisi, Türkiye’nin bazı bölgelerinde ilkbaharda doğal olarak yetişmektedir.

KENGER SAKIZI NASIL ELDE EDİLİR

Birçok hastalığa iyi geldiğine inanılan kenger bitkisi, yöre halkı tarafından toplanarak tüketiciye ulaştırılmaktadır.

Kenger bitkisinin kökünden elde edilen kenger sakızının da ağız ve diş sağlığı başta olmak üzere pek çok hastalığa faydası olduğu düşünülmektedir.

Peki kenger sakızının faydaları nelerdir? İşte detaylar…

Genellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki dağlık kesimlerde yetişen kenger bitkisi, baharın müjdecisi kabul edilmektedir. Kengerin otundan yemek, tohumlarından kahve ve kökündeki sıvıdan sakız elde edilmektedir.

Tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlar için de geçim kaynağı haline gelen kenger bitkisinin safra kesesi, kulak zarı yırtılmalarına iyi geldiği bilinmektedir. Kenger sakızının da diş ve diş eti rahatsızlıklarını giderdiği düşünülmektedir.

Bir ay boyunca çiğnenebildiği ve kilo fiyatının altınla yarıştığı belirtilen kenger sakızının faydaları şu şekildedir:

Fiyatı altınla yarışıyor: Kenger sakızının faydaları nelerdir #1

Katkısız ve doğal bir ürün olması nedeniyle büyük ilgi gören kenger sakızı, hoş kokusu ve kendine özgü tadı ile yöre insanının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.

Kenger sakızının üretimi, kenger bitkisinin toprak altında kalan kısmının bıçakla çaprazlamasına kesilerek akan beyaz renkli sütün donması sonucunda elde edilmektedir.

Fiyatı altınla yarışıyor: Kenger sakızının faydaları nelerdir #2

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz