Filistin’i yavaş yavaş yutan İsrail’in işgal hikayesi

0
244

Filistin’i yavaş yavaş yutan İsrail’in işgal hikayesi

İNGİLİZLERDEN SİYONİSTLERE DESTEK

İsrail’in ilk tohumları, 1917 yılında Osmanlı’dan kopuş anlamına gelen Balfour Deklarasyonu’nun imzalanması ile atıldı.

YÜZBİNLERCE YAHUDİ, FİLİSTİN’E GÖÇ ETTİRİLDİ

İngiliz bakan Arthur Balfour, Siyonistlerin lideri Lord Rothschild’e resmi bir mektup yazdı.

Filistin i yavaş yavaş yutan İsrail in işgal hikayesi #1

Mektupta, İngiltere’nin Filistin’de bir Yahudi devleti kurulması için Siyonistleri sonuna kadar destekleyeceği belirtiliyordu.

1920’DE FİLİSTİN AYAKLANMALARI

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, FİLİSTİN’İ İKİYE BÖLDÜ

İSRAİL SADECE SİNA’YI GERİ VERDİ

Bu deklarasyon uyarınca yüzbinlerce Yahudi Siyonizm projesi kapsamında İngiliz mandası altındaki Filistin’e göç ettiler.

1982’DE BİNLERCE FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ

Planlı Yahudi göçü sonucunda, Filistin’de Arapların 6′da 1′i kadar çoğalan Yahudi nüfusuna karşı bir tepki olarak Nisan 1920′de iki büyük Filistin ayaklanması yaşandı.

FİLİSTİN GÜÇLERİ ARASINDAKİ ÇATIŞMA, İSRAİL’E YARADI

Filistin i yavaş yavaş yutan İsrail in işgal hikayesi #2

Filistin i yavaş yavaş yutan İsrail in işgal hikayesi #6

İSRAİL, HALEN İŞGALLE BÜYÜYEN TEK ÜLKE

1947de İngiltere, Filistin sorununun çözümünü Birleşmiş Milletler’e devretti.

FİLİSTİNLİLER KOVULUYOR, YAHUDİLER YERLEŞTİRİLİYOR

Birleşmiş Milletler Filistin’i iki parçaya böldü. Filistin bu fikre sıcak bakmamasına rağmen, 33 ülkenin oyuyla bu plan kabul edildi. Bir yıl sonra 14 Mayıs 1948’de İsrail bağımsızlığını ilan etti.

23 YASA DIŞI YERLEŞİM

Filistin i yavaş yavaş yutan İsrail in işgal hikayesi #3

TRUMP İLE NETANYAHU’NUN YENİ İSRAİL HARİTASI

2. Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında Filistin’e Yahudi göçleri

5 Haziran 1967de 6 gün savaşı başladı. Orta Doğunun haritası bu savaşta değişti. Israil Gazze ve Sina yarımadasını Mısır’dan, Golan tepelerini Suriye’den aldı ve Batı Şeria ile Doğu Kudüs’ü işgal etti. İsrail toprakları bu savaştan sonra neredeyse 2 kat büyüdü.

Filistin i yavaş yavaş yutan İsrail in işgal hikayesi #4

Birleşmiş Milletler, bu savaştan sonra 242. kararını alıp İsrail’in bu savaşta kazandığı toprakları işgal edilmiş olarak kabul ederek, bir an önce çekilmelerini istedi ancak İsrail, 500.000 Filistinli’nin mülteci durumuna düştüğü bu savaş sonucunda işgal ettiği topraklardan çekilmedi. 1982’de Ariel Şaron, savaşı başlattı. Binlerce Filistinli sivil öldürüldü.

Filistin i yavaş yavaş yutan İsrail in işgal hikayesi #5

1994’te Filistin Özgürlük Harekâtı ve İsrail Kahire’de görüştü. Bu görüşmelerde yapılan anlaşmanın sonucunda, İsrail’in Gazze’nin çoğunu ve Batı Şeria’daki Erila şehrini Filistin’e bırakmasına karar verildi.

2006-2007 yılları arasında Bu kez El Fetih ve Hamas arasındaki çatışmalar gündeme damgasını vurdu. Bağımsız Filistin için mücadele eden bu iki gücün birbirine düşmesi İsrail’in işine yaradı.

Uluslararası kamuoyu, İsrail yönetimine Batı Şeria’da daha fazla Yahudi yerleşimi yapmaması çağrısında bulundururken İsrail İşgal haritasını büyütüyor.

Filistin i yavaş yavaş yutan İsrail in işgal hikayesi #7

İsrail yönetiminin gizlice Batı Şeria’daki toprakları parsellediğini ve buralara yerleşimler inşa edildikten sonra adlandırdığı biliniyor.

Filistin i yavaş yavaş yutan İsrail in işgal hikayesi #8

1990′dan sonra inşa edilen 23 “yasal olmayan yerleşim”, haritada “uygun araziler” olarak gösteriliyor. Bu durumun işgali genişletme politikasının bir parçası olduğu savunuluyor.

Filistin i yavaş yavaş yutan İsrail in işgal hikayesi #9

ABD Başkanı Donald Trump ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Orta Doğu’da kendi çıkarları doğrultusunda yeni planlar yaptı.

Trump, seçimlerde İsrail’in desteğini alabilmek için İsrail’in yıllardır istediği açıklamaları yaptı ve Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak kalacağını söyledi.

Müslüman dünyasında tepkilerle karşılanan açıklamaların ardından ABD Başkanı Trump, Twitter hesabından bir de harita paylaşmıştı.

Filistin i yavaş yavaş yutan İsrail in işgal hikayesi #10

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz