Deutsche Welle İsrail hakkında eleştirel haberleri yasakladı

0
219

Deutsche Welle İsrail hakkında eleştirel haberleri yasakladı

“ALMANYA’NIN İSRAİL’E KARŞI ÖZEL SORUMLULUĞU VAR”

İsrail’in Filistinlilere uyguladığı sistematik yok etme ve sürgün politikası, batılı medya tarafından bir şekilde görmezden geliniyordu.

“İSRAİL’İN VAR OLMA HAKKINI SORGULAMIYORUZ”

Alman medya kurumu Deutsche Welle’in, ilk defa bunu açık dille dile getirerek, editörlerini uyarıp haberlerine İsrail sansürü uyguladıkları ortaya çıktı.

“İSRAİL’E YÖNELİK ELEŞTİRİ ANTİSEMİTİZMDİR”

DW’nin yayın kurulu, bölgedeki son yaşananların ardından personele gönderilen yeni bilgilendirme notunda, muhabirlerinin ve editörlerinin İsrail’in apartheid rejimi (ırkçı politika) olarak nitelendirilmesini ve Filistinlilere yönelik zulüm suçlarını haber yapmasını yasakladı.

Sosyal medyada sızdırılan ve paylaşılan iki sayfalık belgede, soykırım mirasının ve Almanya’nın İsrail’e karşı özel sorumluluğunun ülke anayasasının ve dış politikasının mihenk taşları olmaya devam ettiğinin altı çizildi.

Deutsche Welle İsrail hakkında eleştirel haberleri yasakladı #1

AA’nın DW içerisindeki kaynaklara teyit ettirdiği notta, “DW olarak, İsrail’in bir devlet olarak var olma hakkını asla sorgulamıyoruz veya haberimizde yer alan kişilerin bunu yapmasına izin vermiyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Deutsche Welle İsrail hakkında eleştirel haberleri yasakladı #2

İsrail için asla apartheid rejimi diye bahsedilmeyeceği ve sömürgeciliğe veya sömürgecilere atıfta bulunmaktan da kaçınılacağı vurgulanan bilgi notunda “Konuşma ve fikir özgürlüğüne ve insanların ilgili taraflardan herhangi birini eleştirme hakkına saygı duyuyoruz. Bununla birlikte İsrail’e yönelik eleştiri, İsrail devletini veya Yahudi halkını ve kültürünü lekelemeye, itibarsızlaştırmaya ve gayrimeşru kılmaya çalıştığında antisemitizm haline geliyor.” denildi.

Deutsche Welle İsrail hakkında eleştirel haberleri yasakladı #3

Deutsche Welle, İsrail’in işgal altındaki topraklarda Filistinlilere yönelik saldırısına ilişkin önyargılı haberciliği nedeniyle uzun süredir eleştiriliyor.

Deutsche Welle İsrail hakkında eleştirel haberleri yasakladı #4

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz