Danimarka’da mültecilerin Suriye’ye geri gönderilmesine tepki

0
149

Danimarka’da mültecilerin Suriye’ye geri gönderilmesine tepki

25 ŞEHİRDE SURİYELİLERE DESTEK GÖSTERİSİ

Danimarka, “sıfır sığınmacı” politikası kapsamında, Suriyeli sığınmacıların oturma izinlerini iptal ediyor.

“ANNEM ÖLDÜRÜLMEKTEN KORKUYOR”

Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod, Suriye’de başkent Şam dahil bazı bölgelerin geri dönüş için “güvenli bölge” olduğunu iddia etmiş, Suriye’ye gönüllü geri dönecek sığınmacıların zorla sınır dışı edilmekten kurtulacaklarını ve mali destekten faydalanacaklarını duyurmuştu.

KARARA KARŞI “HALK HAREKATI”

Danimarka’nın, ülkedeki Suriyeli mültecileri oturma izinlerini iptal ederek ülkelerine geri gönderme kararı, 25 şehirde düzenlenen gösterilerle protesto edildi.

“DANİMARKALILAR BU KARARDAN UTANÇ DUYUYOR”

Başkent Kopenhag ve ülkenin en büyük şehirleri Aarhus, Odense, Aalborg, Vejle ve Kolding dahil toplam 25 şehirde, Danimarka’nın Suriyelileri ülkelerine geri gönderme kararına tepki gösterildi.

DANİMARKA’NIN SURİYELİ MÜLTECİ KARARI

Kopenhag’da Belediye Meydanı’nda düzenlenen gösteride, annesi ve küçük kız kardeşlerinin oturma izinleri iptal edilen 18 yaşındaki Mohamad Alatta, toplanan binlerce kişiye hitaben konuşma yaptı.

DANİMARKA’DA 35 BİN SURİYELİ VAR

TÜRKİYE EN FAZLA MÜLTECİYİ AĞIRLAYAN ÜLKE

Babası Suriye’deki iç savaşta vefat eden Alatta, meydanda kurulan sahnede yaptığı konuşmanın ardından annesi ile 11 ve 10 yaşlarındaki küçük kız kardeşlerinin oturma izinlerinin yenilenmemesine tepki gösterdi.

Suriye’ye gönderilmesi durumunda annesinin, kendisinden ve ağabeyinden ayrılmak zorunda kalacağını söyleyen Alatta, “Annem tedirginlik içinde yaşıyor. Annem ve iki küçük kız kardeşim geri gönderilirse, annem, iki küçük kız kardeşimin başına bir şey gelmesinden korkuyor. Annem, geri gönderilmesi durumunda işkenceye uğramaktan ve öldürülmekten de korkuyor. Annemin Suriye’ye geri dönmesi güvenli değil. Suriye, işkence, idam ve zulüm görecekler için güvenli değil.” dedi.

Danimarka da mültecilerin Suriye ye geri gönderilmesine tepki #1

Gösteriyi organize eden yardım kuruluşları arasında yer alan Halklararası Yardımlaşma (Mellemfolkeligt Samvirke) adlı sivil toplum kuruluşu Genel Sekreteri Tim Whyte, ülkedeki Suriyeli mültecileri oturma izinlerini iptal edilmesine ilişkin değerlendirmede bulunarak şunları söyledi:

“Şu an bir halk harekatının başlangıcındayız. Ülke genelinde 25 şehirde vatandaşlar toplanarak Suriye’ye geri göndermelere karşı protesto gösterisi düzenliyor. Gösterilere katılan vatandaşların amacı tanıdıkları insanların, sınıf arkadaşı olsun, iş arkadaşı olsun, komşusu olsun bu kişilerin kaçtıkları bir diktatöre geri gönderilmesi kararına tepki göstermek. Böyle bir karar, Danimarka değerleriyle örtüşmüyor. Bu bizim tanıdığımız bir Danimarka değil. Danimarkalılar bu karardan dolayı utanç duyuyorlar ve başka bir Danimarka istiyorlar. Bu tepkinin büyüyeceğini ve daha fazla insanın katılacağı gösteriler olacağını düşünüyorum.”

Kopenhag’daki gösteride, konuşmaların yanı sıra müzik performansları da sunuldu.

Danimarka da mültecilerin Suriye ye geri gönderilmesine tepki #2

Danimarka, Şam ve kırsalından Danimarka’ya iltica eden ve “§7.3 Geçici Sığınmacı Statüsü Yasası”na göre oturum izni alan Suriyeli mültecilerin oturma izinlerini yenilemeyerek, Suriye’ye geri göndermek için harekete geçti.

Suriyelileri ülkelerine geri gönderecek ilk ülke olan Danimarka, diğer ülkeler ve uluslararası insani kuruluşlardan tepki görüyor.

Danimarka da mültecilerin Suriye ye geri gönderilmesine tepki #3

Danimarka Göçmenlik Hizmetleri Kurumu, ülkede şu anda 35 bin Suriyelinin bulunduğunu ve bunlardan bin 200 mültecinin statüsünün yeniden değerlendirildiğini bildirdi.

Danimarka’da yaklaşık 5 bin Suriyeli’ye “geçici sığınmacı statüsü” verilmişti.

Mültecilere yönelik cömert davranışıyla öne çıkan Türkiye, 5 milyon Suriyeliye koruma sağlayarak dünyanın en büyük sığınmacı nüfusuna ev sahipliği yapıyor.

Danimarka da mültecilerin Suriye ye geri gönderilmesine tepki #4

Danimarka da mültecilerin Suriye ye geri gönderilmesine tepki #5

Danimarka da mültecilerin Suriye ye geri gönderilmesine tepki #6

Danimarka da mültecilerin Suriye ye geri gönderilmesine tepki #7

Danimarka da mültecilerin Suriye ye geri gönderilmesine tepki #8

Danimarka da mültecilerin Suriye ye geri gönderilmesine tepki #9

Danimarka da mültecilerin Suriye ye geri gönderilmesine tepki #10

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz