Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Kuzey Marmara Otoyolu 7. Kesimi açılış töreni konuşması

0
90

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Kuzey Marmara Otoyolu 7. Kesimi açılış töreni konuşması

“BIRAKIN DA RAHAT ÇALIŞALIM”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Marmara Otoyolu’nun 7. Kesimi olan Hasdal-Habipler-Başakşehir etabının açılış töreninde konuştu.

“BAĞIMSIZ TÜRKİYE HEDEFİMİZDEN HİÇ HOŞLANMADILAR”

Birçok alanda adımlar atarak yeni Türkiye’nin inşasını sürdürdüklerini ifade eden Erdoğan, Türkiye karşıtlarının “bağımsız bir ülke” hedefinden rahatsız olduklarını söyledi.

“ÜRETTİĞİNİZ BİR ŞEY YOK”

Erdoğan, Türkiye’nin yükselişini engellemeye çalışanlar olduğunu belirterek, “Ürettiğiniz bir şey yok. O zaman bırakın da biz rahat çalışalım. Çünkü bizim yapacağımız daha çok işler var.” dedi.

“BAŞARAMADILAR, BAŞARAMAYACAKLAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törendeki konuşmasında şunları söyledi:

2053 VURGUSU

“TERÖR DEVLETİ İSRAİL’İN NE OLDUĞUNU TÜM DÜNYANIN BİLMESİ LAZIM”

TOPLAM YATIRIM BEDELİ 1,7 MİLYAR DOLAR

Gezi olaylarıyla başlayan ve 2018 Ağustosu’nda açık bir tehdit halini alan ekonomik saldırılara, yatırımları ve büyümeyi engelleme çabalarına rağmen eser ve hizmet siyasetimizden taviz vermedik. Uzunca bir dönem ülkemizi darbelerle, vesayet oyunlarıyla, terör örgütleriyle, siyasi ve toplumsal mühendislik yöntemleriyle bir kısır döngünün içine hapsedenler, bağımsız ve müreffeh Türkiye hedefimizden hiç ama hiç hoşlanmadılar, rahatsız oldular.

“MARMARA’YI ÇEPEÇEVRE OTOYOLLA KUŞATMIŞ OLACAĞIZ”

Rahatsız da olsalar biz kararlılıkla bu yola devam edeceğiz. Kendileri dışarıdan, yıllarca kullandıkları figüranları da içeriden yeni Türkiye’nin yükselişinin önünü kesmek için bize sürekli çelme taktılar. Hizmet yaparsın, önünüze dikilirler. Bir yerde bir adım atacaksın, önünüze dikilirler. Yahu gidin, ürettiğiniz bir şey varsa onu anlatın.

“KANAL İSTANBUL TARİHE DAMGASINI VURACAK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ın, Kuzey Marmara Otoyolu 7. Kesimi açılış töreni konuşması #1

Ürettiğiniz bir şey yok. O zaman bırakın da biz rahat çalışalım. Çünkü bizim yapacağımız daha çok işler var. Altyapı da yapacaklarımız var. Sağlık tesislerimiz var. Okullarımız var. Adalet… Bu noktada atacağımız adımlar var. Bütün bunlarla beraber ulaşımda, enerjide, dış politikada attığımız, atacağımız adımlar var. Çekilin önümüzden de şöyle rahat ve hızla çalışmaya devam edelim.

Ülkemizin vaktini ve enerjisini içi boş çekişmelerle heba etmeyin. Suni gündemlerin peşinde koşmamızı sağlamak için her yolu denediler. Darbecilerden terör örgütlerine, ekonomik tetikçilerden çetelere kadar ellerine geçen her aracı bu doğrultuda seferber ettiler. Hamdolsun, ne yaparlarsa yapsınlar, başaramadılar, başaramayacaklar.

Durmak yok, yola devam, kararlılıkla devam. Milletimizin büyük ve güçlü Türkiye’nin inşası yolundaki atılımlarını salgın sonrasında hızlandıracak siyasi ve ekonomik altyapıyı kuracak projelerimizi birer birer hayata geçiriyoruz. Ülkemiz için yapacak daha çok hizmetlerimiz var. İnşa edecek daha çok eserimiz var. Gençlerimize bırakacağımız en önemli mirasımız olan 2053 vizyonumuz için katetmemiz gereken daha çok mesafe var. Sultan Alparslan’ın bin yıl önce açtığı yolda, Osman Gazi’nin 722 yıl önce diktiği çınarın izinde, Fatih Sultan Mehmet’in 568 yıl önce İstanbul surlarına diktiği sancağın gölgesinde, Gazi Mustafa Kemal’in 98 yıl önce emanet ettiği Cumhuriyet’in kollarında maziden atiye kurduğumuz köprüyü aşkla, şevkle, heyecanla geçerek Türkiye’yi hedeflerine ulaştırmakta kararlıyız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ın, Kuzey Marmara Otoyolu 7. Kesimi açılış töreni konuşması #2

Milletimizin özellikle bize gösterdiği istikamet budur. Cumhurun istikamet budur. 3 kıta, 7 iklimde gözünü ve kalbini bize dikmiş kardeşlerimizin beklentisi budur. Filistin bizi bekliyor. Filistin tüm o yavruların ağlamalarıyla bizi bekliyor. İşte Dışişleri Bakanımız ve birçok birlikte hareket ettiğimiz Dışişleri Bakanlarımız, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda dönem başkanı olan milletvekilimiz Volkan Bozkır Bey’in başkanlığında başarılı bir oturumu hamdolsun dün gerçekleştirdiler.

Bunu gerçekleştirirken oradan bir şeyi haykırdılar: Filistin’in 1947’ten itibaren topraklarının bu terör devleti İsrail tarafından nasıl işgal edile edile bugünkü bir parça Filistin toprağına döndüğünü anlattılar. Anlatacağız, durmayacağız. Bu haritaları göstererek anlatacağız. Çünkü bu terör devleti İsrail’in ne olduğunu tüm dünyanın bilmesi lazım. Özellikle gençlerimize sesleniyorum: Bu terör devleti İsrail’i çok iyi tanımanız, çok iyi anlamanız lazım. Dünyanın ve insanlığın şu anda beklediği bu terör devleti İsrail’in ne olduğudur. Bizi kısır çekişmelerin, dar kalıpların, sahte gündemlerin, karanlık senaryoların kıskacına hapsetmek isteyenlere bunca yıldır eyvallah etmedik, bundan sonra da etmeyeceğiz.

Şunu bilin; tüm dünya mazlumları güçlü bir Türkiye’nin ayağa kalktığı, kalkacağı günü bekliyor. Kazandığımız her mücadele, bozduğumuz her tuzak, geride bıraktığımız her safha aydınlık geleceğimizin önündekiperdeyi biraz daha aralamaktadır. İnşallah büyük ve güçlü Türkiye’nin üzerinde doğan kutlu güneşi de görmek bizlere nasip olacaktır.

Açılışını yaptığımız kısımla birlikte toplam yatırım bedeli 1,7 milyar dolar olan bu kesim, ileride inşası planlanan 3 katlı Büyük İstanbul Tüneli’nin de bağlantısını teşkil edecektir. Habipler-Hasdal kavşakları bölümü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yönünden 2. Çevre Yolu’nu kullanarak gelen araçların Başakşehir, Kayaşehir, Arnavutköy, Çam ve Sakura Hastanesi, İkitelli Organize Sanayi Bölgesi gibi yoğun trafiği olan yerlere kolayca erişilmesini sağlayacaktır.

Yine bugün yaptığımız açılışla Kınalı mevkiinden başlayıp, Sakarya’nın Akyazı ilçesine kadar olan tüm bölümleri tamamlamış bulunuyoruz. Yeni eklediğimiz kesimi en kısa sürede tamamlayarak hizmete alacağız. Bu yol insani ve ticari araç trafiği bakımından hayati öneme sahip.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ın, Kuzey Marmara Otoyolu 7. Kesimi açılış töreni konuşması #3

Bununla kalmıyor, Kuzey Marmara Otoyolu’nu 45 kilometrelik Nakkaş-Başakşehir kesimiyle büyüterek toplamda 443 kilometreye çıkarıyoruz. İnşallah yeni eklediğimiz kesimi de en kısa sürede tamamlayarak hizmete alacağız. Bu otoyol, İstanbul’un şehir içi ulaşımının yanında dünyanın iki kıtası arasındaki giderek yoğunlaşan insani ve ticari araç trafiği bakımından da hayati öneme sahiptir. Dünyanın en kalabalık metropolleri arasında yer alan İstanbul’a açtığımız bu nefes borusunun anlamını en iyi şekilde bu şehirde yaşayanlar biliyor.

Otoyol üzerindeki Tekirdağ, Kocaeli ve Sakarya illerimiz de bu trafik rahatlığından istifade ediyor. TEM Otoyolu ve İstanbul-İzmir Otoyolu ile çeşitli noktalarda entegre olan bu güzergah tamamlandığında Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu’yla da birleşecektir. Böylece Türkiye’nin hem nüfus yoğunluğu hem üretim ve ticaret kapasitesi hem turizm potansiyeli bakımından en hareketli yerlerinin başından gelen Marmara Bölgemizi çepeçevre otoyolla kuşatmış olacağız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ın, Kuzey Marmara Otoyolu 7. Kesimi açılış töreni konuşması #4

Silüeti yavaş yavaş ortaya çıkan 1915 Çanakkale Köprüsü, şimdiden gören herkesi kendine hayran bırakmaktadır. Yakında ilk köprüsünün temelini atarak fiilen hayata geçirmeye başlayacağımız Kanal İstanbul da inşallah tarihe damgasını vuran bir eser olarak ülkemizin iftihar tablosu içindeki yerini alacaktır.

Sonradan eklediğimiz kısım hariç tamamını hizmete açtığımız Kuzey Marmara Otoyolu’nun ülkemize vakitten 1 milyar 650 milyon lira ve akaryakıttan 830 milyon lira olmak üzere yıllık 2,6 milyar liraya yakın maddi katkısı, 351 bin ton da karbon emisyon azaltımı faydası olacaktır. Bir kez daha Kuzey Marmara Otoyolu’nun ülkemize kazandırılmasında emeği geçen Bakanlığımızı, yüklenici firmaları, mühendisinden işçisine herkesi şahsım, milletim adına tebrik ediyorum. Otoyolumuzu kullanarak evine, işine ve diğer şehirlere gidecek olan vatandaşlarımıza güvenli, huzurlu, keyifli yolculuklar diliyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ın, Kuzey Marmara Otoyolu 7. Kesimi açılış töreni konuşması #5

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz