BM: İsrail ve Filistin tam ölçekli savaşa sürükleniyor

0
210

BM: İsrail ve Filistin tam ölçekli savaşa sürükleniyor

“SAVAŞA DOĞRU SÜRÜKLENİYORUZ”

İsrail savaş uçakları, Gazze’de masum sivilleri hedef almayı sürdürüyor.

“TÜM TARAFLAR…”

Son saldırılarda 35 Filistinli hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı.

MESAJI TEPKİ ÇEKTİ

Birleşmiş Milletler (BM) Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland, İsrail ve Filistin’in “tam ölçekli bir savaşa doğru sürüklendiği” uyarısı yaptı.

KUDÜS’TEKİ GERGİNLİK

Wennesland, Twitter hesabından “Yangını derhal söndürün, tam ölçekli bir savaşa doğru sürükleniyoruz.” açıklamasında bulundu.

Tüm tarafların gerginliği azaltma sorumluluğu taşıdığını ifade eden Wennesland, “Gazze’de yıkıma sürükleyen savaşın bedelini halk ödüyor.” değerlendirmesi yaptı.

BM: İsrail ve Filistin tam ölçekli savaşa sürükleniyor #1

Wennesland’ın “tüm taraflar” ifadesini kullanması ve “tam ölçekli savaş” konusundaki uyarısı, sosyal medya kullanıcılarının tepkisi çekti.

BM temsilcisine yanıt veren kullanıcılar, tepkilerini “Filistinlilerin silahlı kuvvetleri mi var? Nasıl savaş olabilir?”, “BM neden Kudüs’e barış gücü göndermiyor?” şeklinde dile getirdi.

BM: İsrail ve Filistin tam ölçekli savaşa sürükleniyor #2

İşgal altındaki Doğu Kudüs, Şeyh Cerrah Mahallesi’nde yaşayan Filistinlilere zorunlu tahliye nedeniyle gergin günlere sahne oluyor. İsrail polisinin Mescid-i Aksa’daki saldırıları da kutsal kentteki gerilimi tırmandırıyor.

Gazze Şeridi’ndeki Filistinli direniş grupları, İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs’te yer alan Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah Mahallesi’nden çekilmesi için dün yerel saatle 18.00’e kadar süre tanımıştı.

İsrail polisinin Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah’tan çekilmemesi üzerine Filistinli direniş grupları İsrail’e çok sayıda roket fırlatmıştı. Bunun üzerine de İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne yönelik “Surların Muhafızı” adı verilen askeri operasyon başlatıldığını duyurmuştu.

BM: İsrail ve Filistin tam ölçekli savaşa sürükleniyor #3

BM: İsrail ve Filistin tam ölçekli savaşa sürükleniyor #4

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz