Albert Einstein’ın E=mc² formüllü mektubu rekor fiyata satıldı

0
296

Albert Einstein’ın E=mc² formüllü mektubu rekor fiyata satıldı

3 KATI YÜKSEK FİYATA SATILDI

Nobel Fizik Ödülü sahibi Alman teorik Fizikçi Albert Einstein tarafından yazılan ve tarihin en ünlü denklemi ‘E=mc2 formulünün yazdığı mektup açık artırma ile 1,2 milyon dolara satıldı.

ALBERT EİNSTEİN KİMDİR?

Einstein tarafından 1946 yılında kaleme alınan ve Polonyalı asıllı ABD’li fizikçi Ludwik Silberstein’a gönderilen mektupta fizikte kütle-enerji eşdeğerliğinin temel formülü olarak bilinen ‘E=mc2’ formülü yer alıyor.

Mektup beklenenden 3 katı daha yüksek bir fiyata satıldığı belirtildi.

Albert Einstein’ın E=mc² formüllü mektubu rekor fiyata satıldı #1

Albert Einstein, genel ve özel görelilik teorilerini ilk olarak geliştiren Alman fizikçi, bilim insanı olarak biliniyor. Fotoelektrik etki çalışmasıyla 1921 yılında Nobel Fizik Ödülü kazandı.

1879 yılında doğan Einstein, 1931 yılına değin Almanya’da yaşadı. Nazi Partisinin kendisini hedef göstermesinden sonra, Almanya’yı terk ederek, Alman vatandaşlığından kendi isteği doğrultusunda çıktı. İki evlilik yapan Albert Einstein, ilk eşinden 3 çocuk sahibi oldu.

Hayatını düşünmeye, sorgulamaya ve bilime adayan Einstein 76 yaşındayken New Jersey Amerika’da hayatını kaybetti.  Albert Einstein, dünyanın önemli düşünürleri arasında yer alıyor.

Albert Einstein’ın E=mc² formüllü mektubu rekor fiyata satıldı #2

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz