Yunanistan’da grev nedeniyle hayat durdu

0
155

Yunanistan’da grev nedeniyle hayat durdu

FARKLI SEKTÖRLER İŞLERİ DURDURMA EYLEMİ YAPIYOR

Yunanistan Parlamentosu yeni iş kanunu tasarısı için görüşmeler düzenliyor.

ATİNA SOKAKLARINDA PROTESTO

Yunanistan’da başta Atina olmak üzere birçok kentte sendikalar, iktidardaki Yeni Demokrasi Partisinin hazırladığı yeni iş kanunu tasarısının geri çekilmesi talebiyle protesto düzenledi.

HÜKÜMETİN AÇIKLAMASI

Toplu ulaşım sektörü çalışanlarının greve gitmesi nedeniyle toplu taşıma hizmetlerinde aksamalar meydana gelirken, gemicilik ve basın sektörü çalışanları da işleri durdurma eylemi yaptı.

”CANAVARLIK”

Göstericiler, tasarının işçi haklarının altını oyacağını ve şirketlerin daha uzun saatler çalıştırmasına neden olacağını söylüyor.

”GÜNLÜK 8 SAATTEN ELİNİZİ ÇEKİN”

Sendikalar, çalışanları daha uzun çalışmaya zorlayacağı ve fazla mesai limitini yıllık 150 saate çıkaracağı gerekçesiyle bu tasarıya tepki gösteriyor.

Yunanistan da grev nedeniyle hayat durdu #1

Protestolarda, “Tasarı geçmeyecek” şeklinde sloganlar atıldı. Parlamento önündeki gösteriye en az 10 bin kişinin katıldığı belirtildi.

Yaklaşık dört saat süren gösteriler olaysız şekilde sona erdi. İşçileri yakından ilgilendiren tasarının bu ay içinde oylanması bekleniyor.

Yunanistan da grev nedeniyle hayat durdu #2

Hükümet ise eski iş kanununun modern çalışma standartlarını karşılayamadığı için iyileştirilmesi gerektiğini savunuyor.

Tasarı, çalışanların işverenleri tarafından izlenmesine yardımcı olmak için ‘dijital çalışma kartı’ çıkarılmasını öngörürken; personel lehine olarak çalışma saatleri dışında işle ilgili her türlü bağlantının kesilmesini de içeriyor.

Değişikliğin; işçilere kendi programlarına karar verme konusunda daha fazla esneklik sunacağı, büyük ve vergilendirilmemiş kayıt dışı ekonomiyi körükleyen ücretsiz fazla mesai ve kayıt dışı çalışma ile mücadeleye yardımcı olacağı belirtiliyor.

Muhalefet partilerinin de karşı olduğu tasarının, iktidar partisinin parlamentoda salt çoğunluğu sağlaması nedeniyle bugün geç saatlerde yapılacak oylama sonucu yasalaşması bekleniyor.

Syriza Partisi, tasarının bir “canavarlık” olduğunu söyledi ve hükümeti tasarıyı geri çekmeye çağırdı. “Bizi 19’uncu yüzyıla geri götüremeyecekler.” açıklaması yapıldı.

Yunanistan da grev nedeniyle hayat durdu #3

Sendikalar, işverenlerin işçileri daha uzun çalışma saatlerini kabul etmeye zorlamasından korkuyor.

Yunanistan da grev nedeniyle hayat durdu #4

Yunanistan da grev nedeniyle hayat durdu #5

Yunanistan da grev nedeniyle hayat durdu #6

Yunanistan da grev nedeniyle hayat durdu #7

Yunanistan da grev nedeniyle hayat durdu #8

Yunanistan da grev nedeniyle hayat durdu #9

Yunanistan da grev nedeniyle hayat durdu #10

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz