Yargıtay’dan şoförlere yönelik karar: Mesai saate göre hesaplanır

0
244

Yargıtay’dan şoförlere yönelik karar: Mesai saate göre hesaplanır

KARAR TEMYİZE TAŞINDI

Bir kamyon şoförü maaşını alamadığı gerekçesiyle noter kanalıyla istifa etti.

“HESAPLAMA BU ŞEKİLDE YAPILMALIDIR”

Şoför kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, fazla çalışma ücreti, hafta tatil ücreti, genel tatil ücreti, yıllık izin ücretinin davalıdan tahsiline karar verilmesini talep etti.

“ÜCRET TALET ETMESİNE ENGEL DEĞİLDİR”

Davalı işveren ise davacının istisnaen yaptığı fazla mesai ve hafta tatili çalışmalarının karşılığının bodrolar ile ödendiğini, istisnaen yapılan genel tatil çalışmaları karşılığında serbest zaman kullandırıldığını, davacının kilometre başına prim aldığından fazla mesai talep edemeyeceğini, iddia ve taleplerin yersiz olduğunu savunarak davanın reddini istedi.

“HAFTA TATİLİ GÜNÜNDE KAÇ SAAT ÇALIŞILDIĞININ BİR ÖNEMİ YOK”

4’üncü İş Mahkemesi davanın reddine karar verse de kamyon şoförü tarafından karar temyize taşındı.

Devreye Yargıtay 9’uncu Hukuk Dairesi girdi.

Kararda şoförlerin kilometre başına prim almaları hususunun gündeme geldiği, şoförlerin fiili uygulamada kilometre başına ücret alıp alamadıklarının net olmadığı vurgulanarak, şu ifadelere yer verildi:

“Bu nedenle davacının kilometre başına prim aldığı dönemlerin saptanması ve bu dönemlerde fazla mesai çalışması olduğunun tespiti halinde sabit ücret üzerinden yüzde 150 zamlı saat ücretine göre hesaplama yapılarak sabit ücrete göre hak kazanılan fazla çalışma ücreti belirlenmeli.”

Yargıtay’dan şoförlere yönelik karar: Mesai saate göre hesaplanır  #1

“Ödenen prim miktarının yüzde 50 zam kısmına göre de hesaplama yapılmalı ve her iki hesap yöntemi toplanarak fazla çalışma ücreti belirlenmelidir. Örneğin işçinin 3000 lira sabit ücret ve 1000 lira ortalama prim aldığı durumda 3000 lira/225 saat x 1,5 x fazla çalışma saat sayısı = A şeklinde sabit ücrete göre hak kazanılan fazla çalışma ücreti belirlenir. Aynı dönem için ödenen primlerin fazla çalışmanın zamsız kısmını karşıladığı kabul edilerek, prim tutarı için 1000 lira/225 saat x 0,5 x fazla çalışma saat sayısı = B hesabıyla prime düşen fazla çalışma ücreti belirlenir. A+B toplamı o dönem için hak kazanılan fazla çalışma ücretini belirler. Hesaplama bu şekilde yapılmalıdır.”

“Genel tatillerdeki çalışma veya hafta tatili çalışması karşılığında izin kullanıldığı beyan edilmiş ise de bu durum işçinin genel tatil çalışması veya hafta tatili çalışması için ücret talep etmesine engel değildir.”

Yargıtay’dan şoförlere yönelik karar: Mesai saate göre hesaplanır  #2

“Bilirkişi raporunda, hafta tatili çalışması ücretinin fazla mesai ücreti kapsamında değerlendirildiği görülmektedir. Zira, davalı tarafından kilometre hesabına göre yapılmıştır.

Belirtilen kanun maddesine göre hafta tatili çalışması ücretinin ödenmesinde, hafta tatili gününde kaç saat çalışıldığının bir önemi olmayıp, bir hafta tatili gününde günlük 7,5 saatten az çalışılması halinde dahi, çalışmasa da kanunen verilmesi gereken günlük 1 yevmiyeye ilaveten 1,5 günlük yevmiye daha çalışma ücreti olarak verilmelidir.

Bu husus göz önüne alınmalı, davacının 7 gün art arda yani hafta tatili vermeksizin çalıştığı tespit edilen dönemler olması halinde hafta tatili çalışması için günlük 1,5 yevmiye üzerinden zamlı ücreti hesaplanarak hüküm altına alınmalıdır. Hafta tatilinde 7,5 saati aşan fiili çalışma ise fazla mesai ücreti içinde değerlendirilmelidir. Temyiz olunan kararın bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz