WSJ: Rusya, Ukrayna’da savaşması için Suriyeli savaşçı topluyor

0
142

WSJ: Rusya, Ukrayna’da savaşması için Suriyeli savaşçı topluyor

MAAŞ KARŞILIĞI

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarında 12. güne girildi.

16 BİNİN ÜZERİNDE YABANCI SAVAŞÇI, UKRAYNA’DA SAVAŞMAK İÇİN BAŞVURU YAPTI

Rus güçleri Ukrayna’nın başkenti Kiev’e sadece 5 kilometre uzaklıkta bulunurken, sokak savaşlarına da hazırlıklar başlıyor.

Konuyla ilgili Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, adı açıklanmayan üst düzey bazı Amerikalı yetkililere dayandırdığı haberinde, Moskova yönetiminin Ukrayna’daki savaşın gidişatı doğrultusunda yeni yöntemler için arayışta olduğunu yazdı.

Gazeteye konuyu değerlendiren 4 ABD’li yetkili, başta Kiev olmak üzere Ukrayna’da şehir savaşlarının yaşanması ihtimalinin artması üzerine Rusya’nın, Suriye’den yabancı savaşçı götürmek üzere bu kişileri topladığını iddia etti.

Haberde, Rusya’nın, Suriye’de şehir savaşlarında tecrübeli olan yabancı savaşçıları özellikle Kiev odaklı olarak topladığı ve bu kişilere belirli bir maaş karşılığında ve sınırlı süreyle sözleşme önerdiği ifade edildi.

ABD’li yetkililer, şu ana kadar bu süreçte kaç Suriyeli yabancı savaşçının toplandığı ya da bu kişilerin ne zaman Ukrayna’ya gönderileceği gibi detayların ise henüz net olmadığını belirtti.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky de farklı ülkelerden 16 binin üzerinde yabancı savaşçının Ukrayna lehine savaşmak üzere başvuruda bulunduğunu açıklamıştı.

WSJ: Rusya, Ukrayna da savaşması için Suriyeli savaşçı topluyor #1

WSJ: Rusya, Ukrayna da savaşması için Suriyeli savaşçı topluyor #2

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz