Vladimir Putin, Rusya’nın ithalatında Türkiye örneğini verdi

0
185

Vladimir Putin, Rusya’nın ithalatında Türkiye örneğini verdi

“KENDİMİZE YETEMİYORUZ, TÜRKİYE’DEN ALIYORUZ”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, canlı yayınlanan “Doğrudan Hat” programına katılarak vatandaşların yönelttiği sorulara cevap verdi.

TÜRKİYE’DEN DOMATES İTHALAT KOTASI ARTIRILDI

Putin, kendisine yöneltilen “Markette satılan havucun fiyatı, neden Ekvador’dan gelen muzdan daha pahalı?” şeklinde soruya, küresel enflasyonun yüksek olduğunu söyleyerek yanıt verdi.

“TÜKETİMİMİZE YETECEK KADAR YETİŞTİRİLMİYOR”

Rus liderin gündeminde, Türkiye’den yapılan ithalat vardı.

“DEDİKODU YAPANLARI DEĞİL, UZMANLARI DİNLEYİN”

Enflasyonun, Rusya’da da artış eğiliminde olduğunu anlatan Putin, “Bu fiyat artışları dünyanın her yerinde yaşanıyor, maalesef küresel bir eğilime dönüştü.” dedi.

“UKRAYNA HALKINI DÜŞMAN OLARAK GÖRMÜYORUM”

Rusya’nın bazı ürünlerde kendisine yetemediğine işaret eden Putin, “Bu ürünleri de örneğin Türkiye veya Belarus’tan ithal ediyoruz. Fiyatları aşırı şekilde artan ürünlerde kontrol sağlamak için de çeşitli çalışmalar yürütüyoruz.” diye konuştu.

“AMERİKALILAR BU İŞİN İÇİNDEYDİ”

Vladimir Putin, Rusya nın ithalatında Türkiye örneğini verdi #1

“TATBİKATI SESSİZCE SONLANDIRDIK”

Rusya, geçtiğimiz ay, Türkiye’den domates ithalatı kotasını 250 binden 300 bin tona yükseltti.

“RUSYA’NIN ÇIKARLARINI İLGİLENDİRİYOR”

Rusya Tarım Bakanlığı tarafından onaylanan kararnameye göre, Rusya’nın Türkiye’den ithal ettiği domatesin kotası 50 bin ton artırıldı.

Rusya, Türkiye’den domates ithalat kotasını Ocak 2021 itibarıyla 250 bin tona yükseltmişti.

Vladimir Putin, Rusya nın ithalatında Türkiye örneğini verdi #2

Lojistik konusunun da fiyatlarda etkili olduğunu belirten Putin, “Sebzelerin ve meyvelerin yetiştirilmesine yönelik konular, tarımı kaldırmaya yönelik hedeflerimizin başında geliyor. Bu ürünler Rusya’da şu anda tüketimimize yetecek kadar yetiştirilmiyor.” dedi.

Putin, Rusya’daki enflasyonu baskılamak gerektiğini vurgulayarak, “Rusya Merkez Bankası da enflasyonu baskılamak için faizleri artırdı. Böylelikle ekonomide nakit fazlası olmayacak ve bu da umarım enflasyonu tekrar hedeflediğimiz yüzde 4 olan seviyeye düşürecek. Ancak bu yıl söz konusu hedefe muhtemelen ulaşamayacağız, yüzde 5’e kadar düşürebileceğimizi düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Vladimir Putin, Rusya nın ithalatında Türkiye örneğini verdi #3

Koronavirüs salgınına karşı aşı yaptırmanın önemini anlatan Putin, kendisinin “Sputnik V” aşısı yaptırdığını bildirdi.

Aşı yaptırdıktan sonra kendisinde çok yüksek oranda antikor oluştuğuna dikkat çeken Putin, vatandaşları koronavirüs aşısı konusunda dedikodu yapanları değil, uzmanları dinlemeye çağırdı.

Ukrayna’nın dost olmayan ülkeler listesine alınıp alınmayacağı sorusunu cevaplayan Putin, “Ukrayna halkını düşman olarak görmüyorum. Ukrayna halkı ile biz biriz ama mevcut Ukrayna yönetimi Rusya’ya dost değil.” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile görüşebileceğini söyleyen Putin, “Ama ne konuşacağımızı bilmek lazım. Zelenskiy, Ukrayna’yı dış yönetimin kontrolüne verdi. Ukrayna ile ilgili kilit hayati konular Kiev’de değil, Washington’da kararlaştırılıyor. Kısmen Berlin ve Paris’te. Ne hakkında konuşacağız ki?” ifadelerini kullandı.

Vladimir Putin, Rusya nın ithalatında Türkiye örneğini verdi #4

İngiltere’ye ait “Defender” savaş gemisinin, Rusya tarafından yasa dışı ilhak edilen Kırım’ın güneybatısında bulunan Felenk’te “sınır ihlali” olayını değerlendiren Putin, “Bu gemiyi batırsak bile, dünyanın, 3. dünya savaşının eşiğinde olacağını hayal etmek yine de zor olurdu. Çünkü bunu yapanlar bu savaştan galip çıkamayacaklarını biliyorlar.” dedi.

İngiliz gemisinin eylemini “provokasyon” olarak nitelendiren Putin, ABD’nin de bu eyleme karıştığını söyledi. Putin, “Bu provokasyon çok karmaşık idi. Sadece İngilizler değil, Amerikalılar da bu işin içindeydi. Çünkü İngiliz gemisi gün içerisinde bizim sınırlarımıza girdi. Ancak sabah erken saat 07.30’da Yunanistan’da Girit’ten NATO askeri havaalanından ABD stratejik keşif uçağı havalandı. Bunu çok iyi gördük ve takip ettik.” diye konuştu.

Rusya’nın Ukrayna’ya yakın kendi sınırları içerisinde gerçekleştirdiği askeri tatbikat nedeniyle Batı’da “büyük yaygara koparıldığını” söyleyen Putin, bu hususta kimseyi rahatsız etmemek için “sessizce” tatbikatın sonlandırılması talimatı verdiğini anımsattı.

Putin, “Buna olumlu tepki verecekleri, tepkinizi anladık diyecekleri yere sınırlarımıza dayandılar, sınırlarımızı ihlal ettiler.” dedi.

Vladimir Putin, Rusya nın ithalatında Türkiye örneğini verdi #5

Ukrayna topraklarının Batı ülkeleri tarafından askeri olarak ihya edilmeye başlamasından rahatsızlık duyduğunu belirten Putin, Ukrayna Anayasası’na göre ülkede yabancı askeri üs bulundurulamayacağını kaydetti.

Ancak farklı biçimlerde eğitim merkezleri kurulabileceğini dile getiren Putin, “Bizimle doğrudan sınır olan bölgenin askeri olarak ihya edilmesi güvenlik alanında önemli sorunlar yaratıyor. Bu, Rusya’nın ve Rus halkının hayati çıkarlarını ilgilendiriyor. Rahatsızlık veren şey bu.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz