Vanlı ailelerin HDP binası önündeki nöbeti

0
206

Vanlı ailelerin HDP binası önündeki nöbeti

“KIZIMI İSTİYORUM, DUYUYORSA KAÇIP GELSİN”

Diyarbakır’da HDP İl binasının önünde oturma eylemi yapan, çocukları PKK tarafından dağa kaçırılan ailelerden sonra bu eylem çevre illere de yayıldı.

“OĞLUM HAFIZ OLMAK İSTİYORDU”

Hakkari, Şırnak ve Van başta olmak üzere birçok ilde HDP binalarının önünde ailelerin haklı eylemleri devam ediyor.

Evlatlarından koparılan aileler, 27 Şubat’tan bu yana her hafta HDP Van İl Başkanlığı önünde oturma eylemi yaparak seslerini duyurmaya çalışıyor.

Güvenlik güçlerinin yürüttüğü ikna çalışmaları sonucu birçok ailenin evladına kavuşması sayesinde umutlanan diğer aileler de Van’daki eyleme katılarak çocuklarına sarılacakları günün hayaliyle yaşıyor.

Hakkari’den 6 yıl önce 15 yaşındayken dağa kaçırılan kızı Hatice için eylem yapan Nazlı Aslan da evladından geriye kalan fotoğrafa sarılarak acısını dindirmeye çalışıyor.

Aslan, yıllardır kızını aradığını ancak ondan hiçbir haber alamadığını anlattı.

Kızını arayan eşi Kadir Aslan’ın 3 yıl önce PKK’lılar tarafından Oğul köyü yakınlarında başından vurularak öldürüldüğünü belirten anne Aslan, şunları kaydetti:

“Kızım için eyleme katıldım. Kızımı 6 yıl önce lise birinci sınıfta okurken kaçırdılar. Babasını da kızını aradığı için 3 yıl önce sebepsiz yere öldüler. Her yerde hakkımı arıyorum. Ölünceye kadar evladımın ve eşimin akıbetini öğrenmek için mücadele edeceğim. Çünkü çok büyük bir acı yaşattılar bize. Hem kızımı kaçırıp hem de eşimi öldürdüler. Allah bunu kabul eder mi? Bu nasıl bir vicdan, nasıl bir adalet? Suçsuz yere eşimi katlettiler. Bana ve çocuklarıma büyük bir acı yaşattılar. Kızımı istiyorum, kızım beni duyuyorsa kaçıp gelsin, adalete teslim osun.”

Vanlı ailelerin HDP binası önündeki nöbeti #1

Oğlu 5 yıl önce 14 yaşındayken Kur’an kursundan kaçırılan Zümrüt Salim de PKK’lıların hafız olmak isteyen evladının hayallerini çaldığını söyledi.

Çocuğuna teslim olması çağrısında bulunan gözü yaşlı anne, “Kur’an okurken kaçırıp PKK’lılara teslim ettiler. Oğlumu HDP ve PKK’dan istiyorum. Onu almadan onlara huzur vermeyeceğim. Bizden ne istiyorlar, bu zulüm niye? Oğluma sesleniyorum, beni duyuyorsan gel, hasretimi görüyorsun. Perişan haldeyim. Ne gecem gece ne gündüzüm gündüz, yüreğim yanıyor.” şeklinde konuştu.

Oğlu 7 yıl önce terör örgütü PKK mensuplarınca kandırılan Saliha Mert de aile sayısıyla arkalarındaki desteğin de sürekli arttığını dile getirdi.

Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP’yi sorumlu tuttuklarını belirten Mert, annelerin bu mücadelelerini mutlaka kazanacağını kaydetti.

Vanlı ailelerin HDP binası önündeki nöbeti #2

Vanlı ailelerin HDP binası önündeki nöbeti #3

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz