Ukraynalı annenin, sığınaktan gönderdiği video ağlattı

0
104

Ukraynalı annenin, sığınaktan gönderdiği video ağlattı

“BU KİRLİ DÖŞEKTE VE KİRLİ BATTANİYENİN ALTINDA YATIYORUZ”

Ankara’da yaşayan Ukraynalı kadınlar, Rusya’nın ülkelerine yönelik saldırılarını Çankaya’daki Ukrayna Derneği’nde takip ediyor.

“HER GÜN ÖLÜMÜ YA DA NE YAPACAĞIMIZI BEKLİYORUZ”

Kadınlar gelişmeleri seyredip, bir yandan yardım kampanyaları yürütüyor.

“ÇOK KORKUNÇ BİR DURUM”

Kadınlar ayrıca, Ukrayna’daki yakınları ile telefon ve sosyal medya yolu ile iletişim kurup moral sağlamaya çalışıyor. 5 yıldır Türkiye’de yaşayan Psikolog Tetyana Akçar, sinyal sorunu nedeniyle görüntülü arayamadığı yakınının gönderdiği videoyu seyredince duygulu anlar yaşadı.

“ABLAM, ‘EKMEĞİ VERİN, KOKUSUNU ÇOK ÖZLEDİM, KOKLAYAYIM’ DEDİ”

Harkov’da bir sığınıkta kalan annenin çektiği videoda, montlarıyla ısınmaya çalışan çocuklardan birisinin resim çizdiği, diğerinin de toprakla oynadığı görüldü.

“CEVAP ALAMAYINCA ÇOK AĞLIYORUM”

Çocuklarının durumunu gözyaşları içinde anlatan Ukraynalı anne, şu ifadeleri kullandı:

“Bakın çocuklarımız nerede ve nasıl oyun oynuyor Şu anda sığınaktayız. Harkiv’e ateş ediyorlar, vuruyorlar. Evde kalmak korkunç, sığınakta kalmak korkunç, pis ve soğuk. Bir şey yapın lütfen. Benim küçük çocuğum 1,5 yaşında ve hasta oldu. 3 gecedir buradayız. Bu kirli döşekte ve kirli battaniyenin altında yatıyoruz.

Ukraynalı annenin, sığınaktan gönderdiği video ağlattı #1

Yatarken çok üşüyoruz; çünkü burada her yer beton. Çok soğuk. Böyle yemek yiyoruz, bir şey içiyoruz. Ve 3 gündür bu durumda yaşıyoruz. Ve her gün ölümü ya da ne yapacağımızı bekliyoruz. Bilmiyorum. Daha fazla dayanamıyorum.”

Annenin bu ifadeleri, Tetyana Akçar ile dernekteki tüm arkadaşlarını gözyaşlarına boğdu.

Gönderilen başka bir videoda ise bodrum katta küçük kız çocuğu ile saklanan anne yer aldı. Çocuğu mum ışığında oyuncağı ile oynayan annenin, “Buradaki bodrum katta saklanıyoruz. Burada kızım Zlata ile bekliyoruz. Çok korkunç bir durum.” dediği duyuldu.

Ukraynalı annenin, sığınaktan gönderdiği video ağlattı #2

Ailesi ve arkadaşları Harkiv’de olan Tetyana Akçar, 2014 yılında Donbas’ta askerlere, çocuklara psikolojik destek verdiğini, şu an Ukrayna’da yaşananlar nedeniyle çok korktuğunu söyledi.

Ailesinin yaşadıklarını gözyaşlarıyla anlatan Akçar, “Şu an korkuyu yaşıyorlar, sığınakta kalıyorlar, bazılarının gidecekleri yer olmadığı için evde bekliyorlar. Ablam ile konuştum, ‘Bugün hızlı uçakların sesini duydum, hayatımdaki en korkunç sesti’ dedi. Ablam sığınakta kalıyor, çocuklar var. Askerler sadece 1 ekmek getirmiş. Ablam, ‘Ekmeği verin, kokusunu çok özledim, koklayayım’ dedi.

Ekmeği sadece kokladı ve çocuklara pay ettiler. Her sabah onlara yazıyorum, ‘Nasılsınız, yaşıyor musunuz’ diye. Cevap alamayınca çok ağlıyorum. Evli olmasaydım gidecektim, silah alacaktım, savaşacaktım, yardım edecektim. Orası benim memleketim, ülkemi çok seviyorum.” dedi.

Bu arada dernekteki Ukraynalı kadınlar, ülkelerindeki yakınlarına moral vermek için, Ukrayna’da çok sevilen ‘Ah, çayırda kırmızı kar topu eğildi’ isimli şarkıyı söyleyip, mesaj gönderdi.

Ukraynalı annenin, sığınaktan gönderdiği video ağlattı #3

Ukraynalı annenin, sığınaktan gönderdiği video ağlattı #4

Ukraynalı annenin, sığınaktan gönderdiği video ağlattı #5

Ukraynalı annenin, sığınaktan gönderdiği video ağlattı #6

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz