Ukrayna: Rusya ile tek millet değiliz

0
154

Ukrayna: Rusya ile tek millet değiliz

“UKRAYNALILAR VE RUSLAR İKİ FARKLI ULUS”

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Rusya ile son dönemde gerilen ilişkileri değerlendirdi.

“KLASİK RUS MANİPÜLASYONU”

Kuleba, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “Ukraynalıları ve Rusları tek millet olarak görüyorum.” açıklamasına değindi.

“KADERİMİZİ BELİRLEMEK SADECE BİZE BAĞLI”

Putin’in ifadesine katılmayan Kuleba, “Ukraynalılar ve Ruslar iki farklı ulustur. Uluslarımız arasındaki uçurumun tüm sorumluluğu, saldırganlığı başlatan Putin’e aittir.” ifadelerini kullandı.

Kuleba, Ukraynalıların ve Rusların iki farklı ulus olduklarını belirterek, “Rusya eğer 2014’te Ukrayna’ya saldırıp, binlerce insanı öldürüp, topraklarımızı işgal etmeseydi iyi komşular olarak yaşayabilirdik.” dedi.

Ukrayna: Rusya ile tek millet değiliz #1

Kuleba, Ukrayna’nın yerli halklarının Kırım Tatarları, Kırımçaklar ve Karaitler olduğunu belirterek, “Ruslar da diğer azınlıklar gibi Anayasa tarafından korunan ulusal bir azınlıktır. Kendi devletlerine sahip oldukları için yerli halk olarak kabul edilemezler. Alternatif hayaller, klasik Rus manipülasyonlarıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Putin’in Ukrayna’ya yönelik “dışarıdan kontrol edilen ülke” suçlamalarına da daha önce şahit olduklarını belirten Kuleba, şunları kaydetti:

“Gerçekte demek istediği ise şu; Ukrayna meselelerinin Moskova’da karara bağlanmasını istiyor. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin konumu ve Ukraynalıların iradesi açıktır; bu bizim ülkemiz ve kaderimizi belirlemek sadece bize bağlı.”

Ukrayna: Rusya ile tek millet değiliz #2

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz