Trump’ın FBI Direktör adayı Wray Kongre’de konuştu


ABD Başkanı Trump’ın görevden aldığı FBI Direktörü Comey’ın yerine aday gösterdiği Christopher Wray, Senato Adalet Komitesinde iddialıydı.

“SAVCI MUELLER CADI AVINDA DEĞİL”

“Trump’ın, eski FBI başkanından sadakat talebinde bulunduğu” iddiaları hatırlatılan Wray, kimsenin kendisinden sadakat talebinde bulunmadığını ifade etti. Wray, Senato’daki oturum öncesinde herhangi bir Beyaz Saray yetkilisiyle konuşmadığını söyledi.

RUSYA’NIN ABD SEÇİMLERİNE KARIŞMASI

Trump’ın FBI Direktör adayı Wray Kongre'de konuştu

FBI gibi bir kurumun “korkusuz, tarafsız ve siyasi etkilerden uzak” olması gerektiğinin altını çizen Wray “Bu sürecin herhangi bir noktasında kimseye sadakat yemini etmedim. Ben de kesinlikle kimseye bir sadakat sözü vermedim.” dedi.

Trump ile tek başına görüşme ihtimali sorulan Wray, “Yüksek olasılıkla olmaz.” yanıtını verdi.

Trump’ın, Rusya soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Savcı Robert Mueller’i “cadı avı” yapmakla suçladığı iddiaları sorulan Wray, Meuller’in çalışmasını sonuna kadar destekleyeceğini, söz konusu Rusya soruşturmasına karışılması durumunda konuyu Kongre’ye bildireceğini kaydetti.

Wray, “Direktör Mueller’in soruşturmasını engellemeye yönelik her çabayı kabul edilemez ve yanlış olarak değerlendireceğim ve gereğinde sert biçimde ve uygun şekilde yerine getireceğim.” ifadelerini kullandı.

Trump’ın cadı avı yorumuna ise Wray, “Direktör Mueller’in cadı avında olduğunu düşünmüyorum.” dedi.

Trump’ın FBI Direktör adayı Wray Kongre'de konuştu

FBI Direktörü adayına Rusya’nın ABD seçimlerine karışıp karışmadığı da soruldu.

Ülkenin seçimlerini etkilemeye yönelik her türlü çabanın FBI’ya bildirilmesi gerektiğine dikkati çeken Wray, “Rusya’nın ABD seçimlerine karıştığına” yönelik iddialar konusunda ise “İstihbarat toplumunun değerlendirmesine yönelik şüphe duymam için bir sebep yok.” değerlendirmesinde bulundu.

Daha önce FBI Direktörlüğü de yapan Mueller ile Wray’ın George W. Bush döneminde Adalet Bakanlığında birlikte çalıştıkları belirtiliyor.

Washington Post’ta kaynak belirtilmeyen haberde, Rusya soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Savcı Mueller’in, eski FBI Direktörü James Comey’i kovmasına ilişkin Trump’ı soruşturduğu iddiası yer almıştı.

Bunun üzerine Trump da Twitter hesabından, “FBI Direktörünü kovmamı isteyen adam tarafından soruşturuluyorum. Cadı avı.” paylaşımını yapmıştı.