Toyota’nın kamyon üreticisi Hino’dan "hileli emisyon" itirafı

0
121

Toyota’nın kamyon üreticisi Hino’dan "hileli emisyon" itirafı

İÇ SORUŞTURMA HEYETİ KURULDU

Japon otomobil üreticisi Toyota’ya bağlı kamyon üreticisi alt kuruluş Hino Motors, “hileli emisyon ve yakıt verileri” ibraz ettiğini kabul etti.

115 BİN HİLELİ ARAÇ İTİRAFI

Hino Motors, Kuzey Amerika’ya yönelik, Japonya içi üretilen araçların motor sertifikasyonlarında saptanan “yasa dışı uygulama” sonrası iç soruşturma heyeti kurdu.

SEVKİYATLAR DURDURULDU

Heyet soruşturması sonucunda Japon firma, 2016’dan beri “hileli emisyon ve yakıt verileri” ibraz edildiği ve bu verilerle sertifikalandırılan “motorlara sahip” 115 bin aracın satıldığını itiraf etti.

SATIŞLARIN YÜZDE 35’İ ETKİLENECEK

“Görevi suistimalden” Japonya Arazi, Altyapı, Ulaştırma ve Turizm Bakanlığına (MLIT) bilgi verildiğini aktaran firma, “hileli verilere sahip” motorlara sahip araçların ABD ve Kanada’ya sevkiyatlarının durdurulduğu açıkladı.

“ÇALIŞANLAR BASKI ALTINDA”

Durdurma kararının, firmanın ülke içi yıllık satışının yüzde 35’ini etkileyeceği bildirildi.

MLIT, yaptığı açıklamada eylemin, “tüketici güvenini sarstığını ve sertifikasyon sürecinin temellerinde şüphe oluşturduğunu” kaydetti.

Hino Motors Başkanı Ogiso Satoşi ise düzenlediği basın toplantısında, “katı mesai koşulları ve sayısal hedefleri yakalama baskısı nedeniyle çalışanların baskı altında olduğunu” belirtti.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz