Tam kapanma sonrasında normalleşme sürecinin aşamaları

0
266

Tam kapanma sonrasında normalleşme sürecinin aşamaları

İŞLETMELERİN AÇILMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının ardından ülke olarak girilen 17 günlük tam kapanma devam ediyor.

17 MAYIS’IN DEVAMINDA AVM’LER

Vaka sayısını 5 binin altına indirerek yaza rahat girilebilmesi açısından artırılan tedbirlerin sonuç vermesi halinde kontrollü normalleşme de bekleniyor.

1 HAZİRAN’DAN SONRA KONTROLLÜ SOSYALLEŞME

17 Mayıs sonrasında ilk olarak kısıtlamadan en çok etkilenen restoran, kafe ve benzeri işletmeler hizmet vermeye devam edecek.

1 TEMMUZ SONRASI KONTROLLÜ NORMALLEŞME

Saat 21.00’de kapatılması koşuluyla açılacak olan işletmeler arasında dış mekanları olmayanlar içinse belediyeler tarafından geçici imkanlar oluşturulacak.

Tam kapanma sonrasında normalleşme sürecinin aşamaları #1

29 Nisan’a kadar devam eden düzenle tekrar açılması planlanan AVM’lerdeki ve diğer cadde mağazaları, yalnızca pazar günü uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasından etkilenecek.

Cumartesi günleri esnafın kepenk açabilmesi için yasak uygulanmaması kararlaştırılırken, pazar günleri sokağa çıkma kısıtlaması devam edecek.

Tam kapanma sonrasında normalleşme sürecinin aşamaları #2

17 Mayıs sonrası sadece pazar günü sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Yaz sezonunun açıldığı bu süreçte mekanların 22.45’e kadar açık tutulması planlanırken, bu kural tüm eğlence mekanları ile yeme içme yerlerini kapsayacak.

Tam kapanma sonrasında normalleşme sürecinin aşamaları #3

Yine tüm işletmeler açık alanlarda hizmet verecek şekilde faaliyet sürdürebilecek. Tatil kısıtlamaları da sona erecek. Eğitim kurumları bu süreçte de kapalı olmaya devam edecek ve uzaktan eğitim ile dönem sonlandırılacak.

Tam kapanma sonrasında normalleşme sürecinin aşamaları #4

Bu tarihten sonra aşılama oranlarındaki artışın da katkısıyla artık tüm kısıtlamalarda önemli ölçüde sonlandırmaya gidilecek. Yeme içme mekanlarının kapalı alanları da hizmete açılabilecek. Hemen hemen tüm yasaklar kaldırılırken eğitimde kapıların açılması artık eylüle kalacak.

Tam kapanma sonrasında normalleşme sürecinin aşamaları #5

Habertürk’ün haberine göre; vaka tablosunun kötüye gitmesi hâlinde ise tedbirler ağırlaştırılacak. Vaka sayıları düşüşe geçmezse toplumun büyük bir kısmı aşılanana kadar yeni tedbirler alınacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz