Suriye’nin ilk astronotu Türkiye’de eğitim veriyor


Suriye’nin ilk ve tek astronotu Muhammed Ahmed Faris, İstanbul’da mülteci olarak yaşamını sürdürüyor.

7 GÜN 23 SAAT 8 DAKİKA UZAYDA KALDI

Bu görev için 155 pilot arasından seçilmişti. 2 yıllık eğitimin ardından, 7 gün 23 saat ve 8 dakika kaldı uzayda. Mir Uzay İstasyonu’nda kimya, fizik ve tıp alanında 13 deney yaptı. Tekrar Suriye’ye adım attığında bir kahraman gibi karşılandı.

“KİLİS’TEN YÜRÜYEREK GİRDİM”

Döndüğünde ‘Sovyetler Birliği Kahramanı’ ve Lenin Nişanı’na layık görüldü. Ülkesinde ’Suriye Kahramanı’ nişanı aldı.

“ÇOK GÜZEL BİR YERDEYİM ŞÜKÜRLER OLSUN”

Suriye'nin ilk astronotu Türkiye'de eğitim veriyor

ÇOCUKLARA UZAY EĞİTİMİ VERİYOR

2012 yılı itibarıyla General Muhammed Ahmed Faris, Esad rejimine muhalif tavrından dolayı ülkesinden ayrılarak Türkiye’ye sığındı.

Türkiye’ye nasıl girdiğini anlatan Faris, “Suriye’de izleniyordum. Baskı altındaydım. Çıkamıyordum ülkeden. Beşinci seferde çıkabildim. 4 çocuğumun pasaportu vardı. Ben, pasaportumla ülkeden çıkamıyordum. Houzeyfa’yla (oğlu) birlikte kaçak olarak geldik. Oradan çıktıktan sonra tüm mülklerime el koydular. Beni de ana muhalif ilan ettiler. Kilis’ten yürüyerek Türkiye’ye girdim. Türk istihbaratı, beni Antep’e götürdü. Ordan Ankara’ya geldim. “Nerede yaşamak istiyorsun?” diye sordular. “İstanbul” dedim.”

Suriye'nin ilk astronotu Türkiye'de eğitim veriyor

Hayatından memnun olduğunu da belirten Faris şunları söyledi; “Yaşıyoruz ama orta halli. Kocamustafapaşa’da 2 odalı bir dairemiz var. 6 kişi yaşıyoruz. Allah’a şükür. Hiç problem değil. Mutluyuz. Ben eski durumuma değil, şimdi çadırkentlerde yaşayan insanların haline bakıyorum. Çok güzel bir yerdeyim şükürler olsun. İstanbul çok güzel. Eski bir söz var: “İstanbul düşerse Halep var.” Halep’le İstanbul birbirine benzer.”

İstanbul’da birçok okulu ve toplum merkezini ziyaret eden Faris, çocuklara deneyimlerini anlatıyor. Eyüp’teki Ali Kuşçu Uzay Evi’nde de uzay dersi veriyor.

Suriye'nin ilk astronotu Türkiye'de eğitim veriyor

Suriye'nin ilk astronotu Türkiye'de eğitim veriyor