S&P: Güvenlik ve siyasi riskler İsrail’in kredi notu üzerindeki baskıyı artırabilir

0
225

S&P: Güvenlik ve siyasi riskler İsrail’in kredi notu üzerindeki baskıyı artırabilir

İSRAİL’İN KREDİ NOTU “AA-/A-1+” VE NOT GÖRÜNÜMÜ “DURAĞAN”

Standard & Poor’s (S&P), İsrail’de siyasi ve güvenlikle ilgili risklerin son birkaç gün içinde keskin bir şekilde arttığını belirterek, bu risklerin uzamasının, ülkenin ekonomik, mali ve ödemeler dengesi ölçütlerini etkileyerek kredi notu derecelendirmesi üzerindeki baskıyı artırabileceğini bildirdi.

“GÜVENLİK VE SİYASİ RİSKLER KESKİN BİR ŞEKİLDE ARTTI”

S&P’den yapılan açıklamada, İsrail’in uzun ve kısa vadeli, döviz ve yerel para birimi cinsinden kredi notunun “AA-/A-1+” ve not görünümünün “durağan” olarak teyit edildiği kaydedildi.

“İÇ SİYASİ BELİRSİZLİK EKONOMİYİ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ETKİLEMEMİŞTİ”

Açıklamada, “Son birkaç gün içinde güvenlik ve siyasi riskler, İsrail içindeki toplumsal gerilimlerin artmasının yanı sıra Hamas ile çatışmaların alevlenmesine bağlı olarak keskin bir şekilde arttı.” değerlendirmesinde bulunuldu.

S&P: Güvenlik ve siyasi riskler İsrail in kredi notu üzerindeki baskıyı artırabilir #1

İç siyasi belirsizliğin son 2 yılda tekrarlanan seçimler nedeniyle yüksek kaldığı belirtilen açıklamada ancak şimdiye kadar bunun ekonomiyi önemli ölçüde etkilemediği kaydedildi.

“EKONOMİ, ASKERİ GERİLİMDEN OLUMSUZ ETKİLENEBİLİR”

Açıklamada, İsrail’in mali ölçütlerinin mevcut askeri gerilimden olumsuz etkilenebileceği ancak şu anda bunları ölçmenin zor olduğu ifade edildi.

“BÜYÜME TAHMİNİ ÇATIŞMALARDAN ETKİLENECEK”

Koronavirüse karşı etkili ve hızlı aşılama, güçlü teknoloji sektörü performansı ve artan gaz ihracatının etkisiyle ülke ekonomisinin 2021’de yüzde 5 büyümesinin beklendiğine işaret edilen açıklamada, bu tahminin mevcut askeri çatışmanın ve iç gerilimlerin yavaş yavaş azaldığı ve uzun sürmediği varsayımına dayandığı aktarıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz