Sosyal medya şirketlerinin Filistinli kullanıcılara yönelik ihlalleri BM’ye şikayet edildi

0
153

Sosyal medya şirketlerinin Filistinli kullanıcılara yönelik ihlalleri BM’ye şikayet edildi

FACEBOOK İDARESİNE MEKTUP GÖNDERİLDİ

Sosyal medya platformları Filistinlilerin hesaplarına yönelik ihlallerde bulundu.

SON YAŞANAN OLAYLARDA 400’Ü AŞKIN SANSÜR VAKASI

Sosyal medyada Filistinli kullanıcıların hesaplara yönelik ihlallere karşı koymak amacıyla oluşturulan ”Sada Social” merkezi, Filistin’le ilgili paylaşımlarda bulunan hesapların kapatılmasıyla ilgili Birleşmiş Milletlere (BM) ve Facebook yönetimince şikayette bulundu.

Merkezi işgal altındaki Batı Şeria’da bulunan Sada Social’dan yapılan yazılı açıklamada, 19 Mayıs’ta Fikir ve İfade Özgürlüğü Özel Raportörü Irene Khan ile Facebook idaresine mektup gönderildiği ifade edildi.

Mektupta, Filistinli gazeteciler ve aktivistlerin sosyal medyadaki paylaşımlarına yönelik keyfi sansürlemenin şikayet edildiği belirtildi.

Mektupta ayrıca, Facebook’un, Filistin haber ajanslarının ve aktivistlerin hesaplarını ve yayınlarını askıya alma kararlarının acil olarak incelenmesinin talep edildiği aktarıldı.

Sosyal medya şirketlerinin Filistinli kullanıcılara yönelik ihlalleri BM ye şikayet edildi #1

Merkez, bu yıl sosyal medyada Filistinlilerin haklarını destekleyen yüzlerce hesaba yönelik çok sayıda sansür vakası tespit edildiğini, sadece son yaşanan olaylarda bu sayının 400’ü aştığını kaydetti.

Şikayet mektubunun, Londra’daki Bindmans LLP hukuk şirketi tarafından söz konusu makamlara gönderildiği aktarıldı.

Sada Social, 14 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz’ın Facebook ve TikTok yönetimleriyle görüşerek onlara, Filistin’le ilgili hesaplarla mücadele etmek için acil tedbirler alma tavsiyesinde bulunduğunu öne sürmüştü.

Gazze’de Hamas idaresindeki hükümet de 9 Mayıs’ta, Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya ağlarını, Filistin’le ilgili paylaşımlarda bulunan hesapları takibe almak ve kapatmakla suçlamıştı.

Sosyal medya şirketlerinin Filistinli kullanıcılara yönelik ihlalleri BM ye şikayet edildi #2

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz