Sisdağı Yaylası’nın geldiği son nokta

0
184

Sisdağı Yaylası’nın geldiği son nokta

DOĞAL GÜZELLİK YOK EDİLDİ

Trabzon ve Giresun’un ortak kullandığı yüzlerce yayla evinin bulunduğu Sisdağı Yaylası, kaçak ve çirkin yapılaşmanın en kötü örneğini gözler önüne seriyor.

“TÜRKİYE’NİN KEŞFEDİLMEMİŞ 82. İLİ”

Türkiye genelinde geçtiğimiz yıllarda başlatılan ’İmar Barışı’ ile Doğu Karadeniz Bölgesi’nde kaçak yapılara af getirileceği belirtilen uygulamayı fırsat bilen bazı vatandaşlar, diğer yaylalarda olduğu gibi Sisdağı Yaylası’nda da betonarme kaçak yapılar inşa etmeyi sürdürdü.

“BU KADAR YAPILAŞMA BAŞKA YERDE YOK”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 31 Aralık 2017 tarihinden itibaren yapılan kaçak yapıların yıkılacağını açıklamasının ardından Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki diğer yaylalarda olduğu gibi Sisdağı Yaylası’nda da ekipler tarafından kaçak yapıların yıkımı yapılmıştı.

“İSTİLA EDİLDİ”

Kaçak yapılar nedeniyle neredeyse yer kalmayan ve doğal güzelliği yok olan 2 bin 182 rakımlı Sisdağı Yaylası, kaçak yapıların yıkılmasına rağmen çarpık yapılaşmanın en kötü örneklerinden biri olarak gösterilmekten kurtulamadı.

Betonarme yapılarla site görünümüne kavuşan Sisdağı Yaylası, yöre sakinleri tarafından artık Türkiye’nin 82. ili olarak anılıyor.

Türkiye’nin hiçbir yaylasından Sisdağı Yaylası gibi çarpık ve çirkin yapılaşma olmadığını belirten yöre sakinlerinden Mustafa Özcan, “Doğayı korumasını bilmiyoruz. Aslında burası yayla değil, burası Türkiye’nin keşfedilmemiş 82. ili Sisdağı. Ben öyle diyorum. 82. il deyince bazıları yanlış anlayabilir burası Trabzon Şalpazarı ve Giresun yani iki ile hudut. 82. il dememdeki anlamı bu. Burası iç Anadolu’ndaki bir ili andırıyor. Yaylaya temiz hava için çıkarız.

Çocuklarımız yaylaya çıktığı zaman parkta oyun oynayacak alan bırakmadık. Aç kalan yaban ayıları evlere girip saldırıp talan ettiği için tadilat yapanlar olduğu söylendi. Sisdağı’na Türkiye’nin 82. ili dedik. Aslında il olunca ne olması lazım altyapı gelmesi lazım. Türkiye’de yayla anlamında buradaki kadar bir yapılaşma başka yerde yok. Benim gözlemlediğim yok. Burası adeta bir şehir görünümünde.” dedi.

Sisdağı Yaylası nın geldiği son nokta #1

Yöre sakinlerinden Abdullah Öztürk ise Sisdağı Yaylası’nın istila edildiğini dile getirerek, “Benim düşüncem burası resmen istila edilmiş. Çarpık yapılaşma 3-4 kat apartman yapılmış. Bir vatandaş olarak çok yanlış buluyorum. Devletin buraya el atması lazım bu gidişle dağlarımızın hiçbir özelliği kalmaz. Ahşap, kulübe gibi olsa neyse. Gelişigüzel yapılanma devam ederse hiçbir özelliği kalmayacak. İlerde bunları kaldırmak isteseler bile hafriyatı nereye atacaklar. Devletin bu işe bir an önce el atması lazım.” ifadelerini kullandı.

Sisdağı Yaylası nın geldiği son nokta #2

Sisdağı Yaylası nın geldiği son nokta #3

Sisdağı Yaylası nın geldiği son nokta #4

Sisdağı Yaylası nın geldiği son nokta #5

Sisdağı Yaylası nın geldiği son nokta #6

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz