Senato, Biden’ın Suudi Arabistan’a silah satışını engelleme tasarısını reddetti

0
92

Senato, Biden’ın Suudi Arabistan’a silah satışını engelleme tasarısını reddetti

RİYAD KARŞITI TASARI KABUL EDİLMEDİ

ABD’de bazı senatörlerin Başkan Joe Biden’ın, Riyad yönetimine silah satışını engellemek için hazırladığı tasarı Senato’da kabul görmedi.

“SUUDİLERE SİLAH SATIŞLARI SONLANDIRILMALI”

Kentucky Senatörü Cumhuriyetçi Rand Paul, Vermont Senatörü Demokrat Bernie Sanders ve Utah Senatörü Cumhuriyetçi Mike Lee, Suudi Arabistan’a onaylanan silahların satışını engellemek üzere Senato’ya ortak karar tasarısı sunmuştu.

DEMOKRATLAR BÖLÜNDÜ

Tasarının destekçileri, Suudi Arabistan’ın Yemen’e yönelik hava ve deniz ablukası da dahil olmak üzere bu ülkede yaşanan iç savaştaki rolü nedeniyle Raytheon Technologies tarafından üretilen 280 havadan havaya füzeyi içeren silah satışının engellenmesini talep ediyordu.

The Hill’in haberine göre, tasarıya 30 “evet” oyu çıkarken, 67 kişi “hayır” dedi.

Senato, Biden ın Suudi Arabistan a silah satışını engelleme tasarısını reddetti #1

Oylama öncesinde konuşan Rand Paul, “ABD, Yemen ablukasını sona erdirene kadar Suudilere tüm silah satışlarına son vermeli. Başkan Biden, Trump’ın Suudi Arabistan’ın Yemen’deki savaşını destekleme politikasını değiştireceğini söyledi, ancak politikanın değiştiği o kadar da açık değil.” ifadelerini kullandı.

Bu arada oylama, Demokratlarda görüş ayrılığına sebep olurken, Cumhuriyetçi senatörlerin tamamı tasarıya karşı oy kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz