Şehitler Köprüsü iddianamesi tamamlandı


İddianamedeki şüphelilerden 84’ü er, 48’i asker öğrenci olduğu açıklandı.

HALKIN ÜZERİNE TANKLA 4 KEZ ATIŞ YAPILDI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Hikmet Pak ve Bülent Başer tarafından yürütülen soruşturma yaklaşık bir sene sonunda tamamlandı. İstanbul’da şehit sayısının en fazla olduğu 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ndeki olaylara ilişkin hazırlanan iddianamede, darbeci askerlerin stratejik öneme sahip köprüyü tek yönlü kapatarak köprüyü ele geçirmeye çalıştıkları anlatıldı. Darbeci askerlerin olay sırasında köprüye gelen vatandaşların üzere tankla 4 kez atış yaptığı vurgulandı.

TOPLAM 34 ŞEHİT

İddianamede, 32’si vatandaş, 2’si polis olmak üzere toplam 34 kişinin şehit olduğu olayla ilgili 318 müşteki yer aldı. Şehitler arasında AK Parti’nin kuruluşundan bu yana reklamcısı olan Erol Olçok ve 16 yaşındaki oğlu Abdullah Tayyip Olçok da bulunuyor.

143 ŞÜPHELİ HAKKINDA 37’ŞER KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

İddianamede, 135’i tutuklu 143 şüpheli hakkında “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs”,” Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs” “TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve 34 kişinin öldürülmesine ilişkin “Nitelikli kasten öldürme” suçlarından toplam 37’şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi.

7 DARBECİ ASKER ÖLMÜŞ

Ayrıca şüphelilerin bu suçlar dışında “Silahlı Terör Örgütü Üyesi Olma”, “Kasten nitelikli ödürmeye teşebbüs”, “Silahlı kasten yaralama”, “Kamu malına zarar verme”, “Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme” suçlarını da işledikleri ve bu suçlardan ayrıca cezalandırılmaları istendi.

VEYSEL KILIÇ’IN OĞLU DA ŞÜPHELİLER ARASINDA

Olay sırasında darbeci askerlerden 2’si er, 5’i rütbeli olmak üzere 7’sinin öldüğü belirtildi.

8 ASKER GERİ DÖNMÜŞ

Şüphelilerden biri yarbay, biri binbaşı, biri yüzbaşı, biri üsteğmen, biri astteğmen, 5 astsubay, 84 er ve 48 hava harp okulu öğrencisi. Bu öğrenciler arasında oğlu için Çağlayan’daki adliye metrobüs durağında tek kişilik eylem yapan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte Adalet Yürüyüşü’nde yürüyen Veysel Kılıç’ın oğlu Selahattin Kılıç da yer alıyor.

CHP’Lİ VEKİL, KÖPRÜDE 34 KİŞİYİ ŞEHİT EDEN DARBECİLERİ SAVUNMUŞTU

Olay günü köprüye giden ancak olayın vahametini anladıktan sonra geri dönen er ve astsubay olmak üzere toplam 8 asker de tutuksuz şüpheli olarak iddianamede yer aldı.

Öte yandan CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, darbe girişiminde bulunan FETÖ’cü askerleri savunarak “Bu ana kuzularını linç edenleri, FETÖ nün siyasi ayağını bulmadan, 15 Temmuz anması yapmak siyasi şovdan başka bir şey değildir” diye tweet atmıştı.

Şehitler Köprüsü iddianamesi tamamlandı