Rusya’dan insani koridor için geçici ateşkes

0
125

Rusya’dan insani koridor için geçici ateşkes

MOSKOVA SAATİ İLE 10.00 İTİBARIYLA ATEŞKES İLAN EDİLDİ

Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı askeri operasyon, 12’nci gününde de devam ediyor…

MACRON’UN İNSANİ KORİDOR TALEBİNDEN BAHSEDİLDİ

Başkent Kiev başta olmak üzere birçok kentte patlama ve siren sesleri yükseliyor.

KORİDORLAR, İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI İLE TAKİP EDİLECEK

Çatışmalar arasında kalan halk tahliye edilmeyi beklerken, diğer yandan da gıda ve ilaç kıtlığı ile mücadele etmek zorunda kaldı.

Dün yapılan insani koridor girişimleri başarısız olurken, konuya ilişkin yeni bir gelişme yaşandı.

Kiev, Harkov, Sumi ve Mariupol şehirlerinde sivillerin tahliyesi için  Rusya, Moskova saatiyle 10.00 itibarıyla ateşkes ilan ettiğini duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığına bağlı, Ukrayna’da İnsani Müdahale için Birimler Arası Koordinasyon Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, Kiev, Mariupol, Harkiv ve Sumi’de insani durumun son derece olumsuz hale geldiği belirtildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den insani koridorlar açılmasına yönelik talepte bulunduğu kaydedilen açıklamada, “Rus ordusu, Kiev, Mariupol, Harkiv ve Sumi şehirlerinden sivillerin tahliyesi için Moskova saatiyle 10.00 itibarıyla geçici ateşkes ilan etmektedir.” denildi.

Açılacak insani koridorların insansız hava araçları ile takip edileceği bilgisine yer verilen açıklamada, Birleşmiş Milletler, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve Kızılhaç’taki ilgili birimlerin bilgilendirildiği belirtildi.

Açıklamada, “Ukrayna’dan, belirtilen yönlerde insani koridorların oluşturulması için tüm koşulları yerine getirmesini, sivillerin ve yabancı vatandaşların organize şekilde çıkışını sağlamasını talep ediyoruz.” ifadesine yer verildi.

Öte yandan Rus Savunma Bakanlığı tarafından yapılan ikinci bir açıklama ile 6 bölgede insani koridor açılacağı belirtildi. Ayrıca, Rusya Savunma Bakanlığı tarafından insani koridorları gösteren haritalar yayınlandı.

Rusya dan insani koridor için geçici ateşkes #1

Rusya dan insani koridor için geçici ateşkes #2

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz