Rize’de yayla evleri yakıldı

0
225

Rize’de yayla evleri yakıldı

EVLER ATEŞE VERİLDİ

Ardeşen’e bağlı Küçükyayla Yaylası’nda içinde kimsenin bulunmadığı evler yakıldı. İtfaiye ekipleri kar nedeniyle olay yerine ulaşamadı.

9 EV HASAR GÖRDÜ, 6 EV KULLANILAMAZ HALDE

Fındıklı ilçesine bağlı Arılı ve Gürsu köyü halkının kullandığı, Ardeşen ilçesi sınırlarındaki Küçükyayla Yaylası’ndaki bazı evler, 2 Mayıs’ta kimliği belirsiz kişilerce ateşe verilerek yakıldı. Yayla evlerinin yakıldığı yönünde ihbar üzerine itfaiye ekipleri, bölgeye sevk edildi.

“NASIL KIYDILAR BU EMEKLERE”

“GEÇMİŞİMİZİ YAKTILAR”

“GÖRÜNCE ÇOK ÜZÜLDÜM”

Rize de yayla evleri yakıldı  #1

Ekiplerin çıkamadığı, kimsenin yaşamadığı belirlenen evlerdeki yangın kar ve yağmurun etkisiyle kendiliğinden söndü. Ev sahiplerinin yeni haberdar olduğu yangınla ilgili soruşturma başlatıldı.

15 evin ateşe verildiği tespit edilen yangında 9 ev hasar görürken, 6 ev kullanılamaz duruma geldi.Jandarma ekipleri, şüphelileri yakalamak için çalışmalarını sürdürürken, yaylada bazı kişiler arasında, arazi kullanımı kaynaklı husumet bulunduğu öğrenildi.

Rize de yayla evleri yakıldı  #2

‘Yaylada evi olanlardan Hikmet Terzi, “Yaylamızı yaktılar, ben çocukluğumdan beri her yaz oraya giderim. Dedelerimin yeri, çok emeklerimiz var orada. Nasıl kıydılar bu emeklere. Fotoğraflardan yanan evlerimizi gördük. Bizim de içimiz yandı” dedi.

50 yıldır her yazı yaylada geçirdiğini söyleyen Emine Terzi, “50 yıldır bu yaylaya çıkıyorum. Önceden hayvancılık ederdik. Alıştım şimdi ben yaylasız duramıyorum. Her yaz çıkıyordum. Evlerimizin yandığı haberini aldım, çok üzüldüm. Bizim geçmişimizle beraber dedelerimizin kemiklerini de yaktılar” dedi.

Rize de yayla evleri yakıldı  #3

Fatma Terzi  de, “Bizim hayatımız yazları hep yaylada geçiyor. Dedelerimizden öğrendik yaylacılığı, biz de devam ettiriyoruz. Yanan evlerimizin fotoğraflarını gördüm, çok üzüldüm. Gerçekten diyecek bir şey yok. Nasıl kıydılar o kadar emeğe” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz