Osman Kavala hakkında karar günü

0
136

Osman Kavala hakkında karar günü

SAVCILIK TALEBİ

İş adamı Osman Kavala’nın, 2013 yılında meydana gelen Gezi Parkı olaylarını finanse ettiği iddialarıyla yargılanması devam ediyor.

TUTUKLULUĞUNUN DEVAMINA KARAR VERİLDİ..

Yargıtay ve İstinaf Mahkemeleri tarafından bozulan ve Osman Kavala’nın tek tutuklusu olduğu toplamda 52 kişinin yargılandığı davanın üçüncü duruşması ise bugün İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

SAVUNMA YAPMADI

Dava kapsamında yargılanan ve 1539 gündür tutuklu olan  Kavala hakkında, nihai karar da belli oldu.

35 SANIĞIN BERAAT KARARI YARGITAY TARAFINDAN BOZULDU

Görülen davada ise savcılık, Osman Kavala’nın tutukluluğunun devamını talep etti. Duruşmaya karar için ise ara verildi.

DAVALAR BİRLEŞTİ

Birleştirilen 52 sanıklı Gezi ve Çarşı davasının tek tutuklu sanığı Osman Kavala’nın tutukluluk halinin oy çokluğuyla devamına karar verildi.

Geçmiş dönemde yaptığı açıklamada, bundan sonra duruşmalara katılmayacağını ve savunma yapmayacağını duyuran Osman Kavala, bugünkü 3. duruşmada da savunma yapmadı.

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin beraat kararının bozulmasının ardından Osman Kavala’nın da aralarında bulunduğu 17 sanıklı dava, İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmeye başlanmıştı.

Çarşı üyelerinin de aralarında bulunduğu 35 sanık hakkında verilen beraat kararları ise Yargıtay tarafından bozulmuştu.

Yargıtay, bozma kararında Gezi Parkı ile Çarşı davasının arasında hukuki bağlantı olduğu gerekçesiyle birleştirilmesine karar verilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, İstanbul 13.Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdiği yazıda, davaların birleşmesine onay verdiğini belirtmişti. Davalar 30 Temmuz’da birleştirilmiş ve sanık sayısı 52’ye çıkmıştı.

Osman Kavala hakkında karar günü  #1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz