Nemrut Krater Gölü kampçıların yeni gözdesi oldu

0
127

Nemrut Krater Gölü kampçıların yeni gözdesi oldu

NEMRUT KRATER GÖLÜ, DOĞASEVERLERİN YENİ ROTASI OLDU

Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesi kapsamında “Mükemmeliyet Ödülü”ne layık görülen, Bitlis’in Tatvan ilçe sınırları içinde bulunan 2 bin 250 rakımlı Nemrut Krater Gölü, eşsiz manzarası, temiz havası ve doğal güzellikleriyle Türkiye’nin birçok yerinden gelen kampçıları misafir ediyor.

Nemrut Krater Gölü kampçıların yeni gözdesi oldu #1

Kış aylarında donan gölleri, yaz aylarında ise sıcak ve soğuk gölleri, buz mağarası, buhar bacası, farklı kuş türleri ve ayıları ile ziyaretçilerin ilgisini çeken bölge, her mevsimde doğaseverleri ağırlıyor.

“BURASI KEŞFEDİLMEMİŞ BİR YER”

Türkiye’nin çeşitli illerinden kente gelen doğaseverler, yeni rota olarak belirledikleri Nemrut Krater Gölü’nde kamp kurarak eşsiz doğanın tadını çıkarıyor. Bölgede yaşamını sürdüren ayıların da geceleri kampçıların olduğu alanlara gelmesi kampçılar için ayrı bir deneyim oldu.

Nemrut Krater Gölü kampçıların yeni gözdesi oldu #2

Kampa gelen Ferhat Akkurt, Nemrut Krater Gölü’nde her hafta kamp yaparak doğanın keyfini çıkardığını belirterek, “Burası görülmemiş, keşfedilmemiş birçok zenginliği olan bir yer. Nemrut, Doğu Anadolu Bölgesi’nde görülebilecek en güzel yerlerden birisidir. İnsanların buraya gelmelerini bekliyoruz.” dedi.

“BÖLGEDE YAŞAYAN AYILAR İNSANLARA ZARAR VERMİYOR”

Akkurt, arkadaş grubunda öğrenci, öğretmen ve sağlıkçıların da bulunduğunu belirterek, “Burada değişik bilgi aktarımı yapıyoruz. Değişik aktiviteler yapıyoruz. Önceleri tek tek geldiğimiz bu yerlerde arkadaşlarımızla tanışarak, artık gruplar halinde gelmeye başladık. Doğal yaşamın içinde olduğumuzu biliyoruz. Örneğin bölgede yaşayan ayılar gece boyunca bizi ziyarete gelerek etrafımızda dolandılar. Bu hayvanlar da artık insanlara zarar vermiyor. Gelip insanların bıraktığı yiyecekleri yiyip daha sonra da dönüp gidiyorlar. Korkmuyoruz. Onlar buradayken bile rahatça uyuyabiliyoruz. Bu bile bizim için bir zenginliktir.” ifadelerini kullandı.

Nemrut Krater Gölü kampçıların yeni gözdesi oldu #3

Kampçılardan Ahmet Ataman ise 6 yıldan beri Türkiye’nin değişik bölgelerinde kamp yaptığını belirterek, “Nemrut doğal güzelliği ile tam bir kamp merkezi. Dinlenmek, şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyen doğaseverleri buraya davet ediyoruz. Önceleri kampçıları bilmiyorduk ya da bizler birbirimizi tanımıyorduk. Sonrasında birbirimizi tanıdıkça kampçılarımızın da sayısı her geçen gün artmaya başladı. Diğer bölgelerle karşılaştırdığımızda burasının doğası ve zenginliği ile müthiş bir yer olduğunu söyleyebiliriz.” şeklinde konuştu.

“BİRBİRİMİZİ TANIDIKÇA KAMPÇILARIMIZIN DA SAYISI HER GEÇEN GÜN ARTMAYA BAŞLADI”

Nemrut Krater Gölü kampçıların yeni gözdesi oldu #4

Nemrut Krater Gölü kampçıların yeni gözdesi oldu #5

Nemrut Krater Gölü kampçıların yeni gözdesi oldu #6

Nemrut Krater Gölü kampçıların yeni gözdesi oldu #7

Nemrut Krater Gölü kampçıların yeni gözdesi oldu #8

Nemrut Krater Gölü kampçıların yeni gözdesi oldu #9

Nemrut Krater Gölü kampçıların yeni gözdesi oldu #10

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz