Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde bulunan doğal sit alanı statüsündeki Selinus sahili 5 yıldızlı otellere açılıyor.
Antalya’nın ‘Hayalet’ oteli satışta…İşte fiyatı…
Antalya’nın ‘Hayalet’ oteli satışta…İşte fiyatı…

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde bulunan doğal sit alanı statüsündeki Selinus sahili 5 yıldızlı otellere açılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca onaylanan koruma amaçlı imar planına göre, Kızılin Mevkii olarak anılan 2 kilometrelik sahilde ilk 5 yıldızlı otel projesini Green Park Oteller zincirinin sahibi Adil Üstündağ hayata geçirmek istiyor. Üstündağ, Antalya Gazipaşa’ya 100 milyon euro yatırımla yapacağı 14 bin yataklı otelin bürokrasiye takıldığını ileri sürerek, yatırım izni verilmediğini söylemişti.

Ancak Gazipaşa Belediyesi’nin yürüttüğü 18 uygulaması ilçede tartışma yarattı. İmar Kanunu’nun 18. Maddesi gereğinde yapılan parselizasyon çalışmaları kapsamında Selinus sahilinde otel inşa etmek isteyen Üstündağ’ın parçalı arazilerinin birleştirildiği ve bu yolla bölgedeki arazi sahiplerinin mağdur edildiği öne sürüldü.

Oda TV’den Yusuf Yavuz’un haberine göre koruma amaçlı imar planında Selinus Plajı bölgesinde otellere ayrılmış 10 ayrı parsel bulunuyor. Büyüklüğü 50 bin metrekarenin üzerindeki parsellerde yüzde 80 yapı izni verilmesi tarım arazileri, muz bahçeleri ve kumsaldan oluşan sahilin betona boğacak. Gazipaşalılar ilçenin doğal ve kültürel zenginliklerinin korunarak turizmin geliştirilmesini isterken betonlaşmayı getiren kitle turizminin bu zenginliklere zarar vereceğini düşünüyor.Antalya’nın doğu kıyılarında betonlaşmadan korunmuş son doğal sahillerden biri olan Selinus Plajı’nda ilk 5 yıldızlı oteli yapmak isteyen girişimci ise Green Park Oteller zincirinin sahibi Adil Üstündağ. Selinus sahilinde bulunan Gazipaşa Belediyesi’ne ait arazileri de satın alan Üstündağ, bu bölgede otel yapmak için yaklaşık 10 yıldır girişimlerde bulunuyor.