Murat Kurum, Üsküdar’da 5 bin Yeni Konut Projesi’nin törenine katıldı

0
125

Murat Kurum, Üsküdar’da 5 bin Yeni Konut Projesi’nin törenine katıldı

MAHALLE KÜLTÜRÜNE DİKKAT EDİLEREK TASARLANDI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Üsküdar’da 5 bin Yeni Konut Projesi adına düzenlenen kentsel dönüşüm programına katıldı.

HİZMET SİYASETİ VURGUSU

Vatandaşlarla birlikte Üsküdar’ın büyük dönüşümünü başlatmaktan duyduğu sevinci aktaran Bakan Kurum, ‘Hayırlı Olsun’ dileklerinde bulundu.

SOSYAL KONUT PROJELERİ

Çamlıca Camii ve çevresine yapılan kentsel dönüşümle birlikte daha yeşil bir alan elde edileceğine dikkat çeken Bakan Kurum, “Sadece Üsküdar’ımızı değil bütün İstanbul’umuzu ilgilendiren 5 bin konutluk yeni bir etap başlatıyoruz.” dedi.

VALİDEBAĞ KORUSU’NA RESTORASYON

Mahalle kültürünü bozmayacak bir proje hazırlandığını belirten Kurum, “Kirazlıtepe’de yaklaşık 2 bin bağımsız bölümden oluşan projenin ilk etabı bitti. Gerçekten Üsküdar’a yakışır bir proje oldu. Kirazlıtepe’de başlatılan dönüşüme Ferah Mahallesi’nde, Küplüce’de ve Mehmet Akif Mahallesi’nde devam ediyoruz.

KENT ÇALIŞMALARI

Son 20 yılda, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 1 milyonu sosyal konut, 1 buçuk milyonu kentsel dönüşüm projesi olmakla birlikte, yine yapmış olduğumuz kanuni düzenlemelerle gerek yapı denetimde, gerek Kentsel Dönüşüm Yasası’ndaki düzenlemelerle, 45 milyon vatandaşımızı güvenli konutlara kavuşturduk.” dedi.

İSTANBUL FİNANS MERKEZİ

İSTANBUL’DA RİSKLİ YAPILAR

KONUTLARIN TESLİM TARİHİ

Bakan Kurum, yapılan çalışmalardan bahsederek, İstanbul’da son 20 yılda 100 milyar lirayı aşkın çevre ve şehircilik alanında yatırım yapıldı. Bunun dışında hastanelerimiz, tünel, otoyol, turizm tesislerimiz, sanayi alanlarımız gibi birçok yatırım yapıldı.

Sahada devam eden 20 milyon dolarlık yatırımımız var. Biz, eser siyaseti yapacağız, hizmet siyaseti yapacağız ve bu anlayışla öne çıkacağız.” ifadelerini kullandı.

Sosyal konut projeleriyle birçok dar gelirli vatandaşın ev sahibi yapıldığına dikkat çeken Kurum, “Bir taraftan dar gelirli vatandaşlarımız için 15 bin sosyal konut yaptık. Hak sahibi vatandaşlar kiranın altında aidat öder gibi evlerinde oturuyor. 15 bin konutumuz fiilen sahada devam ediyor.  Bir başka alanda da vatandaşlarımızın 39 ilçede yetkililer tarafından mülkiyet problemleri çözülüyor. Devletiyle problemi kalmasın, bekleyeceği bir iş kalmasın diyoruz.” açıklamasında bulundu.

Murat Kurum, Üsküdar da 5 bin Yeni Konut Projesi nin törenine katıldı #1

Bakan Kurum, açıklamalarına şu sözlerle devam etti:

“Şu anda Üsküdar’daki Validebağ Korusu’nun da içler acısı halini revize etmek için tescilli yapılara zarar vermeden, sadece oradaki yeşilliği ve doğayı ortaya çıkaracak projeyi bakanlığımız Pazartesi günü başlatacak. 50 milyon liralık yatırımla İstanbul’a değer katacak eseri inşa edeceğiz.

Millet bahçeleri çalışmaları da devam ediyor. Gürültü problemleri için ses ve gürültü bariyerleri yapıyoruz. Atık su arıtma tesisleri ve otopark sorunlarına çözümler üretiyoruz. Bir taraftan da Taksim Camii’ni açıyor, Atatürk Kültür Merkezi’ni inşa ediyoruz.

Murat Kurum, Üsküdar da 5 bin Yeni Konut Projesi nin törenine katıldı #2

Diğer taraftan ekonomiye çağ atlatacak İstanbul Finans Merkezi’ni açıyoruz.  Bu proje de Ümraniye’de çok önemli bir proje. İstanbul’a marka katacak bir proje. Aynı şekilde depremden sonra da güçlü bir finans sisteminin ayakta durması, bu ülkenin geleceği adına çok önemli. Burada her türlü önlem alındı. 50 bin kişiye istihdam sağlayacak.

İstanbul’da riskli 300 bin konut bulunuyor ve bu konutların en kısa sürede kentsel dönüşümle yenilenmesi gerekiyor. Bakanlık olarak bugüne kadar 126 bin konutun dönüşüm projesini başlattık.

Murat Kurum, Üsküdar da 5 bin Yeni Konut Projesi nin törenine katıldı #3

Kirazlıtepe ve Ferah Mahalleleri’nde toplamda 1876 konut ve 142 tane ticari ünite yapıyoruz. İlk etabı tamamlandı. Diğer etapların da inşası sürüyor. Eylül ayında 504 konut ve 47 dükkan, yıl sonuna kadar 1370 konut ve 95 dükkanımızı Üsküdarlı kardeşlerimize teslim edicez. İstanbul bekletilmeye gelmez. Şimdi de Mehmet Akif ve Küplüce Mahalleleri’mizi de katarak 5 bin konutluk tarihi dönüşümü gerçekleştiriyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz