MGK toplantısı sona erdi

3 SAAT SÜRDÜ

Millî Güvenlik Kurulu (MGK) olağan toplantısı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleşti.

SURİYE’DEKİ EYLEMLER

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde saa 17.00’de başlayan toplantı 3 saat sonra sona erdi.

YUNANİSTAN

MGK Bildirisi’nde ele alınan konu başlıkları şu şekilde;

LİBYA, KIBRIS VE DOĞU AKDENİZ

– Suriye’deki aktörlere, mevcut insani krizi derinleştirecek eylemlere son verme çağrısında bulunuldu.

TERÖR ÖRGÜTÜ PKK, FETÖ, DEAŞ

– Yunanistan’ın, Türk azınlığa yönelik insan hakları ihlalleri ile sığınmacıları hedef alan insanlık dışı uygulamaları ele alınmış; diyalog çağrılarımıza rağmen Türkiye karşıtı politikalarını artırma cihetine giden Yunanistan, uluslararası hukuka riayet etmeye ve iyi komşuluk ilişkilerinin gereğini yerine getirmeye davet edilmiştir.MGK toplantısı sona erdi #1

-Libya halkının güvenlik, huzur ve refahının sağlanmasında Türkiye’nin her türlü desteği vermeye devam edeceği belirtildi.

-Kıbrıs’ta hakkaniyeti esas alan kalıcı çözümlerin bağımsız iki devlet temelinde gündeme alınmasının vazgeçilmez olduğu belirtildi.

-Doğu Akdeniz’de karşılıklı hak ve menfaatleri gözeten ortak yaklaşımın önemi vurgulandı, bölge dışı ülkeler tarafsız olmaya çağrıldı.MGK toplantısı sona erdi #2

-PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere, millî birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim, kararlılık ve başarıyla icra edilen operasyonlar hakkında kurula bilgi sunulmuştur.

MGK toplantısı sona erdi #3