Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi Arabistan’a gitti

0
223

Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi Arabistan’a gitti

ÖNCE MISIR, ARDINDAN SUUDİ ARABİSTAN

Türkiye, Orta Doğu’da başlattığı yeni dönem kapsamında dış politikadaki girişimlerine hız verdi.

ÇAVUŞOĞLU SUUDİ ARABİSTAN’DA

Mısır’ın, Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin kıta sahanlığının güney sınırını kabul etmesi Ankara tarafından memnuniyetle karşılanmış, iki ülke arasındaki diyalog sürecinde yeni bir aşamaya geçilmişti.

ERDOĞAN – SELMAN GÖRÜŞMESİ

Türkiye ve Mısır heyetleri, geride bıraktığımız günlerde Kahire’de istikşafi nitelikli görüşmeler gerçekleştirdi.

DİYALOG KANALLARININ AÇIK KALMASINA VURGU

Görüşmelerin samimi havada ve kapsamlı bir şekilde yapıldığı belirtilirken, bir gelişme de Suudi Arabistan’la yaşanıyor.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU’NUN YOĞUN ‘FİLİSTİN’ TRAFİĞİ

Dışişleri Bakanlığı, Bakan Mevlüt Çavuşoğlu’nun Suudi Arabistan’ı ziyaret ederek, mevkidaşı Faysal bin Farhan ile bir araya geldi.

Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi Arabistan a gitti #1

Bakan Çavuşoğlu, ziyareti kapsamında mevkidaşı Faysal bin Farhan ile ikili ilişkileri, Mescid-i Aksa’daki saldırıları ve Filistin halkına yönelik zulüm olmak üzere bölgesel önemli konuları ele alacak.

Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi Arabistan a gitti #2

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz El Suud ile geçen hafta telefonda görüşmüştü.

Erdoğan, Kadir Gecesi ve yaklaşmakta olan Ramazan Bayramı dolayısıyla Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz’e tebriklerini iletirken, görüşmede ikili meselelerle ilgili hususların ve iş birliğini ilerletecek adımların değerlendirildiği kaydedilmişti.

Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi Arabistan a gitti #3

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suudi Arabistan Kralı Selman arasında 21 Kasım 2020’de gerçekleştirilen telefon görüşmesinde, iki ülke ilişkileri ele alınmış, dönem başkanlığını Suudi Arabistan’ın yaptığı G20 Liderler Zirvesi’ne ilişkin değerlendirmelerde bulunulmuştu.

Erdoğan ve Kral Selman, ikili ilişkilerin geliştirilmesi ve sorunların giderilmesi için diyalog kanallarının açık tutulması hususunda mutabık kalmıştı.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Filistin için diplomasi trafiğini sürdürüyor.

Bakan Çavuşoğlu, İran, Cezayir, Pakistan ve Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanları ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Cezayir Dışişleri Bakanı Sabri Bukadum, Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi ve Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Filistin ve Kudüs’teki son gelişmeler hakkında ayrı ayrı telefonda görüştüğü kaydedildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz