Mersin’de karaya vuran balinanın ölüm nedeni

0
259

Mersin’de karaya vuran balinanın ölüm nedeni

“NESLİ TÜKENMEK ÜZERE”

Mersin’in merkez Yenişehir ilçesi Adnan Menderes Bulvarı açıklarında 13 Mayıs tarihinde devriye gezen Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı ekiplerince fark edilen ve Kushimoto Sokağı karşısında sahile vuran dev balina, yapılan incelemelerin ardından 4 saatlik çalışma sonrası kumsaldan çıkarılarak otopsisi yapılmak üzere Mersin Üniversitesi (MEÜ) Su Ürünleri Fakültesi’ne götürüldü.

“KEMİKLERİ KIRILMIŞ”

14 metrelik dev balinanın ölümüyle ilgili açıklamalarda bulunan MEÜ Su Ürünleri Fakültesi İşleme Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Ayas, karaya vuran balığın ‘Fin’ türü bir balina olduğunu söyledi.

“İNSAN ETKİLEŞİMLERİ NEREDEYSE SIFIRDIR”

Bu türün Doğu Akdeniz’de bulunduğunu belirten Ayas, “Tabii bu türün daha küçük bir bireyi ölü olarak karaya vurdu. Bu çok üzücü bir durum. Çünkü nesli tükenmek üzere olan bir hayvanın, genç bir bireyinin ölmesi bizleri üzdü. Tek tesellimiz bu balığın kemiklerinin müzede sergilenerek, bir eğitim materyaline dönüştürülmesi olacaktır. Tabii bu balık Doğu Akdeniz’de nadir gözükse de bu tarz ölü ele geçmeler ya da balıkçıların nadir görüntülediği bir tür.” diye konuştu.

“1 YIL ÇÜRÜMESİNİ BEKLEYECEĞİZ”

Mersin balina

Balıkla ilgili ön nekropsi sonuçlarının çıktığını ifade eden Ayas, “Sol pektoral yüzgecinde radius ve ulna kemiklerinde ciddi kırıklar tespit edildi. Yine iç bölgelerinde yaptığımız incelemelerde kanamalı bölgelerin olduğu görüldü. Bu büyüklükte kemiklerin büyük ölçüde kırılmasına yol açabilecek bir kazanın olduğunu düşünüyoruz. Yani büyük bir gemi ile balığın çarpışması sonucunda bu büyüklükte bir yaralanmanın meydana geldiği, bu yaralanmaya bağlı olarak ölümün gerçekleştiğini değerlendirdik.” şeklinde konuştu.

Mersin balina

Balığın ölü olarak en az 10 gün denizde kaldığının altını çizen Ayas, “Yaptığımız boy ölçümünde 14 metre boyunda olduğunu belirledik. Tabii burada insanlar da korkmamalı. Çünkü bu tür balıklar süzerek beslenen canlılardır. Bunlar insan için bir tehdit değildir. Zaten bunlar kıyıda bulunmaz. İnsanların denizi kullandığı alanlarda bu balıkları görmeyiz. Bu balıklar Doğu Akdeniz’in orta kısımlarını kullanırlar. İnsan etkileşimleri neredeyse sıfırdır. Sadece bazen balıkçılar tarafından görülebilir. Bunun dışında Fin balinaları tehlikesizdir. Tabii bu kadar kıyaya gelmesi için bazı düşüncelerimiz var. Özellikle bu pandemi zamanında gemi ticaretinin, balıkçılık faaliyetlerinin azalmasından kaynaklı olarak biraz daha kıyıya yanaşmış olabilirler. Zaten gemi yollarında olduklarından bu çarpışma meydana gelmiş diye düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Mersin balina

Yapılan incelemelerden sonra balığı MEÜ Yenişehir Kampüsünde ölü hayvanları koydukları yere gömdüklerini kaydeden Ayas, “Yaklaşık 1 yıl çürümesini bekleyeceğiz. Çürüdükten sonra bu kemiklerini çıkartacağız. Kemikleri birleştirilecek ve müze materyaline dönüştürülerek öğrencilerin, Mersin halkının hem eğitim hem de ziyaretlerine açılacak.” dedi.

Mersin balina

Mersin balina

Mersin balina

Mersin balina

Mersin balina

Mersin balina

Mersin balina

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz