Merkel, başbakanlık görevini Scholz’a devretti

0
82

Merkel, başbakanlık görevini Scholz’a devretti

MERKEL: “ETKİLEYİCİ BİR AN, BİLİYORUM”

Başbakan Scholz ve bakanların, Federal Mecliste yemin etmesinin ardından başkent Berlin’deki Başbakanlıkta görev teslim töreni yapıldı.

“KEYİF ALARAK YAPILDIĞINDAN EN GÜZEL GÖREVLERDEN BİRİ”

Merkel, törende yaptığı konuşmada, Olaf Scholz’u tebrik ederek, “Bu göreve gelmenin etkileyici bir an olduğunu biliyorum.” dedi.

“BU EVİ SAHİPLENİN VE EN İYİSİ İÇİN ÇALIŞIN”

SCHOLZ: “OLAĞANÜSTÜ ŞEYLER YAPTINIZ”

ÇİÇEKLERLE GELDİ, ÇİÇEKLERLE UĞURLANDI

Bu görevin heyecan verici, tatmin edici ve aynı zamanda zorlu bir görev olduğunu ifade eden Merkel, keyif alarak yapıldığında bu ülke için sorumluluk almanın belki de en güzel görevlerinden biri olduğunu söyledi.

SCHOLZ, İLK BAKANLAR KURULUNU YÖNETECEK

Merkel, başbakanlık görevini Scholz a devretti #1

Başbakanlık çalışanlarına da teşekkür eden Merkel, Scholz’a başarılar diledi.

Merkel, “Büyük motivasyonla işe başlayacağınızı biliyorum. Bundan dolayı bu evi (Başbakanlığı) sahiplenin ve ülkemizin en iyisi için çalışın. Benim dileğim bu.” ifadelerini kullandı.

Merkel, başbakanlık görevini Scholz a devretti #2

Başbakan Scholz da Merkel’e son 16 yıldaki çalışmalarından dolayı teşekkür ederek, “Başbakanlıkta bulunduğunuz dönem olağanüstü zamandı. Siz de olağanüstü şeyler yaptınız.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu dönemde birçok zorluğun üstesinden gelindiğini ifade eden Scholz, “Önümüze bir çok kriz çıktı.” dedi.

Scholz, Merkel’in kabinelerinde çeşitli görevlerde bulunduğunu ve bu krizlerin bazılarını birlikte atlattıklarını anımsatan Scholz, “Aramızda her zaman çok güvenilir bir iş birliği olmuştur.” diye konuştu.

Merkel, başbakanlık görevini Scholz a devretti #3

Angela Merkel, 2005’te görevi devraldığı Gerhard Schroeder tarafından çiçeklerle karşılanmıştı. Giderken de halefi Olaf Scholz tarafından çiçeklerle uğurlandı.

Merkel, başbakanlık görevini Scholz a devretti #4

Federal Mecliste 395 milletvekilinin oyunu alarak Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FPD) arasında kurulan hükümetin başbakanı seçilen Scholz, yerel saatle 18.00’de başkanlık edeceği ilk bakanlar kurulu toplantısını düzenleyecek.

Merkel, başbakanlık görevini Scholz a devretti #5

Merkel, başbakanlık görevini Scholz a devretti #6

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz