Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın: Rakamlar beklentimizi karşılamıyor

0
81

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın: Rakamlar beklentimizi karşılamıyor

MEMUR-SEN TEKLİFİ BEĞENMEDİ

Memur ve memur emeklilerinin zam görüşmeleri için taraflar, bugün ikinci kez bir araya geldi.

“YENİ BİR TEKLİF ZORUNLU KILINIYOR”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, hükümetin memurlar için ilk zam teklifini sundu.

“RAKAMLAR BİZİ TATMİN ETMİYOR”

Hükümet, memurlara 2022 yılının ilk 6 ayında yüzde 5 + enflasyon farkı, ikinci 6 ay için de yüzde 6 + enflasyon farkı, 2023 yılının ilk 6 ayında yüzde 6 + enflasyon farkı, 2023’ün ikinci yarısında ise yüzde 6 + enflasyon farkı teklif etti.

Ancak bu rakam, memur temsilcilerini memnun etmedi.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, konu hakkında yaptığı açıklamada, hükümetin teklifinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Yalçın, “Hükümetten gelen teklif yeni bir teklifi zorunlu kılıyor, rakamlar beklentilerimizi karşılamıyor.” dedi.

Açıklamalarına devam eden Yalçın, teklifle ilgili şu ifadeleri kullandı:

“6 milyonun üzerinde emekçiyi ilgilendiren ilk teklif az önce ifade dildi. Kamu görevlileri için teklif edilen rakam 2022 için yüzde 5+6 2023 için 6+6 toplamda yüzde 23’lük bir oran teklif ediliyor. Bunun yanında 3600 ve sözleşmelilerle ilgili bir vaat cümlesi var ama içerik boyutuyla bir cümle söz konusu değil. Refah payıyla ilgili iyimser bir cümle var ama miktar belli değil. Bu açıdan bahsedilen rakamları değerlendirdiğimizde bu teklif yeni bir teklifi zorunlu kılıyor. Hükümet yeni bir teklif üzerinde çalışmalı.”

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın: Rakamlar beklentimizi karşılamıyor  #1

Teklife dair detaylı değerlendirme, Memur-Sen Genel Merkezi’nde yapılacak Genişletilmiş Başkanlar Kurulu’nun ardından yapılacağını söyleyen Ali Yalçın, son olarak şunları söyledi:

“Rakamlar beklentimizi karşılamıyor ve bizi tatmin etmiyor. Keşke bunun içerisinde diğer özlük haklarıyla ilgili teklifler de olsaydı. Keşke bayram ikramiyesiyle ilgili, refah payıyla ilgili daha net cümleler olsaydı. Seyyanen zam beklentimizi daha önce ifade etmiştik. Çünkü geçen dönem kamu işvereni ile uzlaşamamıştık. Hakemin yaptığı noterlik görevi de memurları mağdur etmişti. Bu 19 aylık sürede hükümetin verdiği 11,40’lık zamdan bu yana yüzde 26’lık enflasyon söz konusu. Bu sürede kıyma yüzde 92, pirinç yüzde 50, dar gelirli insanların en temel tükettiği ürün olan makarna yüzde 37 arttı. Bu rakamlar yeni bir teklifi zorunlu kılıyor.”

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın: Rakamlar beklentimizi karşılamıyor  #2

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın: Rakamlar beklentimizi karşılamıyor  #3

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz