Mehmet Nuri Ersoy: Rusya hava trafiğini açılması talebini olumlu karşıladı

0
202

Mehmet Nuri Ersoy: Rusya hava trafiğini açılması talebini olumlu karşıladı

“OLUMLU KARŞILIYORLAR, SADECE YERİNDE GÖZLEMLEYİP NİHAİ KARAR VERMEK İÇİN SÜRE İSTEDİLER”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy,  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile geldiği Rusya’nın başkenti Moskova’da mevkidaşlarıyla yaptığı görüşme sonrasında Vnukovo Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu.

“KISA SÜREDE NETLEŞECEKTİR”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’nin hava trafiğinin tekrar açılmasıyla ilgili taleplerinin Rusya tarafından olumlu karşılandığını belirterek “Sadece yerinde gözlemleyip nihai kararı vermek için biraz süre istediler.” dedi.

ATOR’DAN KONUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Bakan Ersoy, sözlerine “Raporların değerlendirilmesi sonucunda bize en kısa süre içerisinde döneceklerini söylediler. Raporların değerlendirilmesinin ardından Türkiye’de yerinde gözlemlemeyle ilgili bize hemen bir ziyaret tarihi verecekler. Çok kısa bir sürede netleşecektir.” şeklinde devam etti.

GÖRÜŞMEDE SPUTNİK V AŞISININ SEVKİYATI DA ELE ALINDI

Mehmet Nuri Ersoy: Rusya hava trafiğini açılması talebini olumlu karşıladı #1

“BU AY İÇİNDE İLK SEVKİYATI YAPMAK İSTİYORLAR”

Rusya Tur Opretaörleri Birliği’nin (ATOR) yayın organı olan Vestnik, bir Rus yetkiliye dayandırdığı haberde, 17 Mayıs’ta gerçekleşen görüşmelerin Türkiye’ye hava ulaşımının tekrar başlatılması yolunda atılan ilk adım olduğu vurgulandı.

Haberde Türkiye’ye gidecek muhtemel Rus heyetinde Sağlık Bakanlığı, Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rosportebnadzor) ve diğer Rus makamlarından temsilcilerin bulunmasının beklendiği kaydedildi.

Mehmet Nuri Ersoy: Rusya hava trafiğini açılması talebini olumlu karşıladı #2

Ziyareti kapsamında Sputnik V aşısının Türkiye’ye sevkiyatıyla ilgili konuları da ele aldıklarını anlatan Ersoy, “Sputnik V aşısını Türkiye’ye öngörülenden daha hızlı ve daha yoğun bir kapasiteyle nasıl getirebiliriz, bununla ilgili taleplerimizi ilettik.” diye konuştu.

Rus yetkililerin söz konusu talepleri değerlendirip farklı seçenekler üzerinde çalışıp tekrar dönüş yapacaklarını belirten Ersoy, “Daha fazla miktarda Sputnik V aşısını daha kısa sürede nasıl teslim edebilirler, ne tür alternatifler geliştirebilirler, bizi bu hafta içerisinde bilgilendireceklerini söylediler. Mayıs sonu haziran başı, mümkünse bu ay içinde ilk sevkiyatı yapmak istiyorlar. Ama biz sevkiyat sayılarının artırılmasını ve hızlandırılmasını talep ettik.” ifadelerini kullandı.

Mehmet Nuri Ersoy: Rusya hava trafiğini açılması talebini olumlu karşıladı #3

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz